logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

10 zasad zdrowego stylu życia – jak jeść zdrowo i cieszyć się każdym dniem

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Tagi

10 zasad zdrowego stylu życia – jak jeść zdrowo i cieszyć się każdym dniem

iwona-zmiana

Wzrasta ilość osób z depresją, z poczuciem samotności oraz osób popełniających samobójstwa. W Polsce więcej osób ginie popełniając samobójstwo niż w wypadku samochodowym. Niestety częściej są to mężczyźni niż kobiety. Kobiety z kolei często żyją nieszczęśliwie, płacząc po cichu, a życie ułatwiają im leki psychotropowe. Czy tak musi być?!

Wiele osób uważa, że dieta i suplementy są jedyną rzeczą jaką muszą wdrożyć w życie żeby schudnąć, przytyć lub pozbyć się dolegliwości. Prawda jest taka, że są ważniejsze rzeczy niż dieta.

Dieta nie działa

Bardzo często słyszę zażalenia „dieta nie działa”! Trudno, żeby zadziałała jeśli wiele osób bierze udział w zawodach, kto większą ilość godzin przetrwa bez snu, na spacer pozwalamy sobie wyjść raz w tygodniu, a znajomych unikamy bo przecież mamy ich na fejsbooku.

W internecie można znaleźć rady dotyczące tego ile zjeść kalorii, jedz niskotłuszczowo, jedz tylko białkowo, jedz tak żeby był niski indeks glikemiczny, mięso jest rakotwórcze, unikaj węglowodanów – można zwariować!! Poza tym słyszysz: trenuj codziennie, najlepiej na siłowni, albo w domu przed telewizorem, a Ty nie masz siły, ochoty, albo czasu.

Można zauważyć, że wiele diet jest skutecznych. To prawda!! Skoro są rankingi diet i można w nich znaleźć co najmniej 20 rodzajów, to oznacza, że każda z nich musiała być mniej lub bardziej skuteczna. To w czym problem? Po co powstają kolejne?

Ważniejsze to co poza dietą!

Problem jest w tym, że żaden z tych systemów odżywiania nie wspomina o tym że są również inne czynniki, podejrzewam że nawet ważniejsze niż sama dieta. Badania pokazują, że osoby szczęśliwe, mające rozbudowaną sieć prawdziwych (realnych, a nie wirtualnych) znajomych są zdrowsze nawet kiedy ich dieta nie jest doskonała.

Szybciej zdrowiejemy, kiedy rekonwalescencja przebiega w domu niż gdy leżymy w szpitalu, clown na oddziałach pozwala szybciej dzieciom wyzdrowieć, brak dotyku może spowodować śmierć noworodków. Może to nie chodzi wcale o dietę? A może nie jest tak ważna jak uważaliśmy?

Oczywiście, że od „śmieciowego jedzenia” zdrowi do końca życia nie będziemy, że od nadmiaru węglowodanów niektórzy zasypiają, że na jednych zasadach dietetycznych czujemy się lepiej a na innych gorzej… ale!

Otyłość, depresja, samobójstwa

Jeszcze nigdy nie było takiej skali otyłości (na nadwagę i otyłość cierpi już 50% społeczeństwa) i chorób przewlekłych: cukrzyca, insulinooporność, nowotwory. Niestety liczba chorych stale wzrasta.

Wzrasta ilość osób z depresją, z poczuciem samotności oraz osób popełniających samobójstwa. W Polsce więcej osób ginie popełniając samobójstwo niż w wypadku samochodowym. Niestety częściej są to mężczyźni niż kobiety. Kobiety z kolei często żyją nieszczęśliwie, płacząc po cichu, a życie ułatwiają im leki psychotropowe. Czy tak musi być?!

Wiesz, że wg oficjalnych statystyk 4% Polaków cierpi na depresję, a wg nieoficjalnych nawet 10% co daje skalę rzędu 4mln osób!! Tak nie musi być!!

Skupiamy się na diecie sądząc, że gdy schudniemy to będziemy zdrowi, szczęśliwi i atrakcyjny, a zapominamy że wiele rzeczy zaczyna się i kończy w głowie, a szczęście nie zależy od wielkości ciała, chociaż tak nam się wydaje.

Sama kiedyś zmagałam się z problemami

 • Stresowałam się
 • Miałam depresję
 • Chciałam się zabić
 • Miałam problemy z jelitami
 • Byłam bardzo nieśmiała
 • Miałam ataki paniki
 • Budowałam swoją wartość poprzez pracę – byłam pracoholikiem
 • Spałam po 4-6 godzin i wierzyła, że kiedy dużo popracuję to dużo osiągnę
 • Byłam na tzw. szczycie (wg nomenklatury osób z zewnątrz), ale tam była „czarna dupa” – nic!
 • Nie potrafiłam odmawiać
 • Wstydziłam się
 • Bałam się, miałam stany lękowe
 • Pozwalałam by mężczyźni mnie źle traktowali
 • Zdarzało mi się nadużywać alkoholu, albo zajadać się słodyczami żeby uśmierzyć ból (wewnętrzny smutek)
 • Nad wszystkim chciałam panować i wszystko kontrolować, ale rzadko coś szło po mojej myśli, a wtedy winiłam siebie

Ajwen Tour 2018 – czerwiec! – dla Ciebie – ode mnie!

Z perspektywy wielu moich doświadczeń życiowych, smutków, radości, upadków i wzlotów, ale i również z praktyki dietetyka klinicznego z gabinetu w pracy z pacjentami dietetycznymi, jak i nauki, bo przecież na te wszystkie rzeczy, które są oczywiste naukowcy już dawno znaleźli potwierdzenie powstał wykład 10 zasad zdrowego stylu życia – jak jeść zdrowo i cieszyć się każdym dniem oraz jak odzyskać radość życia, który zaprezentuję Wam podczas Ajwen Tour 2018. Będę mówić o:

 1. Dieta – co jeść, jak często, obróbka termiczna, prawdziwa żywność, zasada 80/20 – czyli jak być na diecie, ale nie czuć tego.
 2. Głowa – tu wszystko się zaczyna i z jej powodu wiele diet kończy się po miesiącu ekscytacji, jak nad nią zapanować i zrobić by się chciało.
 3. Sen i drzemka – jak długo spać, o której godzinie się kłaść i wstawać, czy warto robić drzemki i jaki wpływ ma sen na nasze ciało. Jak spać, kiedy nie można zasnąć.
 4. Słońce i przyroda – o tym jak są to ważne czynniki i w czym mogą nam pomóc. Dlaczego słońca nie należy się bać, a używanie okularów słonecznych może być szkodliwe.
 5. Aktywność fizyczna – jaka aktywność jest najbardziej skuteczna, a jaka robi więcej szkody niż pożytku. O której godzinie i co trenować, jak trenować kiedy nie ma na to czasu.
 6. Śmiech – co ma śmiech do zdrowia? Jak się zacząć śmiać kiedy nie jest do śmiechu.
 7. Kontakty międzyludzkie i przytulane – są to rzeczy, których każdy z nas potrzebuje, nawet jeśli myśli, że jest samotnikiem, dowiesz się jak się przełamać i co zyskasz przytulając się.
 8. Oświetlenie – rano słońce, później niebieskie światło monitorów, a wieczorem powinno to być światło czerwone – dlaczego? Dowiesz się!
 9. Odpoczynek – każdy potrzebuje równowagi dla zdrowia, okazuje się że dieta i suplementacja bez tego nie działają, jak odpoczywać, co to jest odpoczynek i czy 2 tygodnie urlopu w roku wystarczą.
 10. Pomocne życiowe zasady Wierzbickiej – złote zasady typu „pieprz to” i inne, czyli jak je stosować w praktyce, kiedy się sprawdzają, a kiedy nie.

Nie może Ciebie zabraknąć osobiście na tym wykładzie. Wykład nie będzie nagrywany. Wiele filmików możesz zobaczyć na moim youtubowym Vlogu, ale przecież nic nie zastąpi kontaktu osobistego, uścisku dłoni, przytulenia, wymiany doświadczeń między osobami.

Pamiętaj, że jesteś NAJWAŻNIEJSZĄ osobą i nikt o Ciebie nie zadba tak bardzo jak Ty sam (a). Wykład jest oczywiście dla kobiet i mężczyzn.

Terminy

Zapisz się już dzisiaj!

Piszcie na adres [email protected] żeby zapisać się już na listę osób chętnych (podaj imię, nazwisko i lokalizację), a jak tylko pojawią się bilety na poszczególne lokalizacje będziecie mogli być pierwsi, bo oczywiście liczba miejsc jest ograniczona wielkością sali. Jeszcze nie znamy lokalizacji dokładnych typu adres. Koszt biletu to 190zł za 5h wykładu, w cenie są przerwy kawowe. Wykład będzie w godzinach 10:00-15:00.

Zawalcz o siebie!!

PS. Jeśli uważasz, że to jest ważne wydarzenie i chcesz komuś pomóc udostępnij post na facebook-u, dodaj hasztag #ajwentour2018 i #pieprzto – w ten sposób będzie się nam łatwiej wszystkim odnaleźć!

Iwona Wierzbicka

PS. Nie lubię się tłumaczyć, ale patrząc na komentarze na FB to mam wrażenie, że są osoby które zupełnie nie rozumieją intencji tego posta. Nie twierdzę, że po zmianie diety będzie się „pięknym” choć uważam, że każda kobieta jest piękna o czym nagrałam film na YT. Jak widać z powyższego postu dieta to 1/10 z tego co warto zmienić w swoim życiu. Dla niedowiarków… włosy mam własne i nie doczepione, rzęsy własne i nie doklejone (kiedyś doklejałam ale mam alergię), zęby własne, nie wybielone tylko wyprostowane aparatem na zęby z którym chodziłam rok, zresztą dół jeszcze noszę. Jedyny zabieg na twarz to osocze bogatopłytkowe x3 w życiu. Oczywiście, że zrobiłam makijaż permanentny brwi bo ich po prostu nigdy nie miałam, kto by by nie chciał mieć brwi. Niedoczynność tarczycy swojego czasu pozbawiła mnie już i tak ich resztek. Jedyna operacja na twarzy to nos, który nie działał i był rekonstruowany (wpis możecie znaleźć na blogu). Ps. kurze łapki – uwielbiam je  są ze mną cały czas bo pokazują szczęście, ale jak ktoś ma ochotę usunąć to przecież wszystko jest dla ludzi. Widać zresztą moje kurze łapki na filmach na YT  Zmiana stylu życia robi wielką robotę, nawet jeśli nie w wyglądzie to w duszy, a oczy są jej zwierciadłem. Więcej wiary kochani!

Lubię siebie teraz bardziej pomimo, że niektórzy wolą mnie tamtą… (mogę się domyślać dlaczego… ale zostawię to dla siebie):

 • czuję się młodo
 • mam siły witalne
 • nie mam niedoczynności tarczycy
 • nie wypadają mi włosy
 • mam ładniejszą cerę
 • mam szczęście w sobie bez względu na problemy jakie mnie dopadają
 • jestem pogodzona z życiem
 • nie mam niezałatwionych spraw z innymi i ze sobą
 • chodzę spać przed 22:00
 • wstaję bez budzika
 • znajduję czas dla rodziny
 • mam mniej pieniędzy i może też przez to szukam tego co można bez nich robić, a można choćby pójść pobiegać zamiast jechać na drogie wakacje
 • cieszę się małymi rzeczami i każdym dniem
 • doceniam śpiew ptaków, szum wiatru, strzelanie drzew wiosną, to że pod moim domem płynie strumyk, to że mogę przytulić się do najbliższych
 • mam spokój w sobie
 • mam swoją wiarę
 • czuję obecność bliskich osób
 • mam na kogo liczyć
 • mam z kim porozmawiać
 • gdyby mi dzisiaj przyszło odejść, jestem gotowa

AutorIwona Wierzbicka

Wzrasta ilość osób z depresją, z poczuciem samotności oraz osób popełniających samobójstwa. W Polsce więcej osób ginie popełniając samobójstwo niż w wypadku samochodowym. Niestety częściej są to mężczyźni niż kobiety. Kobiety z kolei często żyją nieszczęśliwie, płacząc po cichu, a życie ułatwiają im leki psychotropowe. Czy tak musi być?!

Wiele osób uważa, że dieta i suplementy są jedyną rzeczą jaką muszą wdrożyć w życie żeby schudnąć, przytyć lub pozbyć się dolegliwości. Prawda jest taka, że są ważniejsze rzeczy niż dieta.

Dieta nie działa

Bardzo często słyszę zażalenia „dieta nie działa”! Trudno, żeby zadziałała jeśli wiele osób bierze udział w zawodach, kto większą ilość godzin przetrwa bez snu, na spacer pozwalamy sobie wyjść raz w tygodniu, a znajomych unikamy bo przecież mamy ich na fejsbooku.

W internecie można znaleźć rady dotyczące tego ile zjeść kalorii, jedz niskotłuszczowo, jedz tylko białkowo, jedz tak żeby był niski indeks glikemiczny, mięso jest rakotwórcze, unikaj węglowodanów – można zwariować!! Poza tym słyszysz: trenuj codziennie, najlepiej na siłowni, albo w domu przed telewizorem, a Ty nie masz siły, ochoty, albo czasu.

Można zauważyć, że wiele diet jest skutecznych. To prawda!! Skoro są rankingi diet i można w nich znaleźć co najmniej 20 rodzajów, to oznacza, że każda z nich musiała być mniej lub bardziej skuteczna. To w czym problem? Po co powstają kolejne?

Ważniejsze to co poza dietą!

Problem jest w tym, że żaden z tych systemów odżywiania nie wspomina o tym że są również inne czynniki, podejrzewam że nawet ważniejsze niż sama dieta. Badania pokazują, że osoby szczęśliwe, mające rozbudowaną sieć prawdziwych (realnych, a nie wirtualnych) znajomych są zdrowsze nawet kiedy ich dieta nie jest doskonała.

Szybciej zdrowiejemy, kiedy rekonwalescencja przebiega w domu niż gdy leżymy w szpitalu, clown na oddziałach pozwala szybciej dzieciom wyzdrowieć, brak dotyku może spowodować śmierć noworodków. Może to nie chodzi wcale o dietę? A może nie jest tak ważna jak uważaliśmy?

Oczywiście, że od „śmieciowego jedzenia” zdrowi do końca życia nie będziemy, że od nadmiaru węglowodanów niektórzy zasypiają, że na jednych zasadach dietetycznych czujemy się lepiej a na innych gorzej… ale!

Otyłość, depresja, samobójstwa

Jeszcze nigdy nie było takiej skali otyłości (na nadwagę i otyłość cierpi już 50% społeczeństwa) i chorób przewlekłych: cukrzyca, insulinooporność, nowotwory. Niestety liczba chorych stale wzrasta.

Wzrasta ilość osób z depresją, z poczuciem samotności oraz osób popełniających samobójstwa. W Polsce więcej osób ginie popełniając samobójstwo niż w wypadku samochodowym. Niestety częściej są to mężczyźni niż kobiety. Kobiety z kolei często żyją nieszczęśliwie, płacząc po cichu, a życie ułatwiają im leki psychotropowe. Czy tak musi być?!

Wiesz, że wg oficjalnych statystyk 4% Polaków cierpi na depresję, a wg nieoficjalnych nawet 10% co daje skalę rzędu 4mln osób!! Tak nie musi być!!

Skupiamy się na diecie sądząc, że gdy schudniemy to będziemy zdrowi, szczęśliwi i atrakcyjny, a zapominamy że wiele rzeczy zaczyna się i kończy w głowie, a szczęście nie zależy od wielkości ciała, chociaż tak nam się wydaje.

Sama kiedyś zmagałam się z problemami

 • Stresowałam się
 • Miałam depresję
 • Chciałam się zabić
 • Miałam problemy z jelitami
 • Byłam bardzo nieśmiała
 • Miałam ataki paniki
 • Budowałam swoją wartość poprzez pracę – byłam pracoholikiem
 • Spałam po 4-6 godzin i wierzyła, że kiedy dużo popracuję to dużo osiągnę
 • Byłam na tzw. szczycie (wg nomenklatury osób z zewnątrz), ale tam była „czarna dupa” – nic!
 • Nie potrafiłam odmawiać
 • Wstydziłam się
 • Bałam się, miałam stany lękowe
 • Pozwalałam by mężczyźni mnie źle traktowali
 • Zdarzało mi się nadużywać alkoholu, albo zajadać się słodyczami żeby uśmierzyć ból (wewnętrzny smutek)
 • Nad wszystkim chciałam panować i wszystko kontrolować, ale rzadko coś szło po mojej myśli, a wtedy winiłam siebie

Ajwen Tour 2018 – czerwiec! – dla Ciebie – ode mnie!

Z perspektywy wielu moich doświadczeń życiowych, smutków, radości, upadków i wzlotów, ale i również z praktyki dietetyka klinicznego z gabinetu w pracy z pacjentami dietetycznymi, jak i nauki, bo przecież na te wszystkie rzeczy, które są oczywiste naukowcy już dawno znaleźli potwierdzenie powstał wykład 10 zasad zdrowego stylu życia – jak jeść zdrowo i cieszyć się każdym dniem oraz jak odzyskać radość życia, który zaprezentuję Wam podczas Ajwen Tour 2018. Będę mówić o:

 1. Dieta – co jeść, jak często, obróbka termiczna, prawdziwa żywność, zasada 80/20 – czyli jak być na diecie, ale nie czuć tego.
 2. Głowa – tu wszystko się zaczyna i z jej powodu wiele diet kończy się po miesiącu ekscytacji, jak nad nią zapanować i zrobić by się chciało.
 3. Sen i drzemka – jak długo spać, o której godzinie się kłaść i wstawać, czy warto robić drzemki i jaki wpływ ma sen na nasze ciało. Jak spać, kiedy nie można zasnąć.
 4. Słońce i przyroda – o tym jak są to ważne czynniki i w czym mogą nam pomóc. Dlaczego słońca nie należy się bać, a używanie okularów słonecznych może być szkodliwe.
 5. Aktywność fizyczna – jaka aktywność jest najbardziej skuteczna, a jaka robi więcej szkody niż pożytku. O której godzinie i co trenować, jak trenować kiedy nie ma na to czasu.
 6. Śmiech – co ma śmiech do zdrowia? Jak się zacząć śmiać kiedy nie jest do śmiechu.
 7. Kontakty międzyludzkie i przytulane – są to rzeczy, których każdy z nas potrzebuje, nawet jeśli myśli, że jest samotnikiem, dowiesz się jak się przełamać i co zyskasz przytulając się.
 8. Oświetlenie – rano słońce, później niebieskie światło monitorów, a wieczorem powinno to być światło czerwone – dlaczego? Dowiesz się!
 9. Odpoczynek – każdy potrzebuje równowagi dla zdrowia, okazuje się że dieta i suplementacja bez tego nie działają, jak odpoczywać, co to jest odpoczynek i czy 2 tygodnie urlopu w roku wystarczą.
 10. Pomocne życiowe zasady Wierzbickiej – złote zasady typu „pieprz to” i inne, czyli jak je stosować w praktyce, kiedy się sprawdzają, a kiedy nie.

Nie może Ciebie zabraknąć osobiście na tym wykładzie. Wykład nie będzie nagrywany. Wiele filmików możesz zobaczyć na moim youtubowym Vlogu, ale przecież nic nie zastąpi kontaktu osobistego, uścisku dłoni, przytulenia, wymiany doświadczeń między osobami.

Pamiętaj, że jesteś NAJWAŻNIEJSZĄ osobą i nikt o Ciebie nie zadba tak bardzo jak Ty sam (a). Wykład jest oczywiście dla kobiet i mężczyzn.

Terminy

Zapisz się już dzisiaj!

Piszcie na adres [email protected] żeby zapisać się już na listę osób chętnych (podaj imię, nazwisko i lokalizację), a jak tylko pojawią się bilety na poszczególne lokalizacje będziecie mogli być pierwsi, bo oczywiście liczba miejsc jest ograniczona wielkością sali. Jeszcze nie znamy lokalizacji dokładnych typu adres. Koszt biletu to 190zł za 5h wykładu, w cenie są przerwy kawowe. Wykład będzie w godzinach 10:00-15:00.

Zawalcz o siebie!!

PS. Jeśli uważasz, że to jest ważne wydarzenie i chcesz komuś pomóc udostępnij post na facebook-u, dodaj hasztag #ajwentour2018 i #pieprzto – w ten sposób będzie się nam łatwiej wszystkim odnaleźć!

Iwona Wierzbicka

PS. Nie lubię się tłumaczyć, ale patrząc na komentarze na FB to mam wrażenie, że są osoby które zupełnie nie rozumieją intencji tego posta. Nie twierdzę, że po zmianie diety będzie się „pięknym” choć uważam, że każda kobieta jest piękna o czym nagrałam film na YT. Jak widać z powyższego postu dieta to 1/10 z tego co warto zmienić w swoim życiu. Dla niedowiarków… włosy mam własne i nie doczepione, rzęsy własne i nie doklejone (kiedyś doklejałam ale mam alergię), zęby własne, nie wybielone tylko wyprostowane aparatem na zęby z którym chodziłam rok, zresztą dół jeszcze noszę. Jedyny zabieg na twarz to osocze bogatopłytkowe x3 w życiu. Oczywiście, że zrobiłam makijaż permanentny brwi bo ich po prostu nigdy nie miałam, kto by by nie chciał mieć brwi. Niedoczynność tarczycy swojego czasu pozbawiła mnie już i tak ich resztek. Jedyna operacja na twarzy to nos, który nie działał i był rekonstruowany (wpis możecie znaleźć na blogu). Ps. kurze łapki – uwielbiam je  są ze mną cały czas bo pokazują szczęście, ale jak ktoś ma ochotę usunąć to przecież wszystko jest dla ludzi. Widać zresztą moje kurze łapki na filmach na YT  Zmiana stylu życia robi wielką robotę, nawet jeśli nie w wyglądzie to w duszy, a oczy są jej zwierciadłem. Więcej wiary kochani!

Lubię siebie teraz bardziej pomimo, że niektórzy wolą mnie tamtą… (mogę się domyślać dlaczego… ale zostawię to dla siebie):

 • czuję się młodo
 • mam siły witalne
 • nie mam niedoczynności tarczycy
 • nie wypadają mi włosy
 • mam ładniejszą cerę
 • mam szczęście w sobie bez względu na problemy jakie mnie dopadają
 • jestem pogodzona z życiem
 • nie mam niezałatwionych spraw z innymi i ze sobą
 • chodzę spać przed 22:00
 • wstaję bez budzika
 • znajduję czas dla rodziny
 • mam mniej pieniędzy i może też przez to szukam tego co można bez nich robić, a można choćby pójść pobiegać zamiast jechać na drogie wakacje
 • cieszę się małymi rzeczami i każdym dniem
 • doceniam śpiew ptaków, szum wiatru, strzelanie drzew wiosną, to że pod moim domem płynie strumyk, to że mogę przytulić się do najbliższych
 • mam spokój w sobie
 • mam swoją wiarę
 • czuję obecność bliskich osób
 • mam na kogo liczyć
 • mam z kim porozmawiać
 • gdyby mi dzisiaj przyszło odejść, jestem gotowa

Autor

Iwona Wierzbicka
8 stycznia 2018

Tagi

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Pobudka 5:00 rano!! – też tak masz?

Poranek 5:00 pobudka! Wiem!! Pora nienormalna. Ale jak się idzie spać w okolicy 21:00 to w sumie 8h snu jest. A sen jak wiadomo jest jednym z ważniejszych elementów zdrowia. Dzisiaj zakwasy nie dały mi…

WIĘCEJ >

Porównywanie się do innych nie jest budujące!

Porównywanie się do innych nie jest budujące! rób swoje, nie patrz na innych, jesteś świetna w tym co robisz, inna od pozostałych, wyjątkowa, inni, to inni :) a ty to ty, ktoś Cię lubi, kocha,

WIĘCEJ >

Czy dieta zasadowa jest skuteczna – test pH cytryny

Jest dużo sprzeczności na temat tego jakie pH ma cytryna, jakie woda, jakie jest dla nas odpowiednie, czy jak wypijasz kwaśne to niszczysz sobie żołądek, a jak wypijasz zasadowe to przynosisz ulgę? Większość leków „osłonowych”…

WIĘCEJ >

Moje śniadanie – co jem i o której godzinie jem?

Głównymi składnikami moich śniadań są: jaja, mięso, frankfurterki oraz parówki. Tak, czasami mam dość takich śniadań, ale… moje poranki wyglądają tak jak opisałam tutaj: Jak ogarnąć poranek w godzinę? A poza tym jak mam być…

WIĘCEJ >