Ciąża z Hashimoto – czy to możliwe?

Choroby autoimmunizacyjne związane są z większym ryzykiem poronień, jak również urodzenia dziecka z wadami bądź chorobą autoimmunizacyjną. Niskie miano przeciwciał zwiększa szansę na urodzenie zdrowego dziecka, dlatego do ciąży warto się przygotować zmieniając dietę i styl życia, a przede wszystkim właśnie styl życia!!
Jak walczyć z Hashimoto?
Na temat diagnostyki Hashimoto oraz czynników współ-wywołujących chorobę pisałam w artykule Czy można wyleczyć Hashimoto – zapraszam do lektury.
Co zbadać przed planowaniem ciąży?
- cały panel tarczycowy: TSH, Ft3, Ft4, anty TPO, anty TG, TRAB
- polimorfizm genu MTHFR (ze śliny)
- poziom homocysteiny (Hcy)
- przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3
- proteinogram
- morfologia z rozmazem
- kwas foliowy i witamina B12 (krew)
- metabolity witamin z grupy B (mocz)
Co jeśli są nieprawidłowości w badaniach?
Warto skonsultować się z dietetykiem, zmienić dietę i styl życia. Co jest ważne:
- odżywcza dieta pozbawiona szkodliwych dodatków
- sen (21:30-6:00)
- aktywność na świeżym powietrzu
- redukcja stresu
- zasada 8-8-8
- przytulanie się
- kontakty międzyludzkie
- eliminacja chemii z jedzenia i kosmetyków
- uziemianie się (chodzenie bosymi stopami po trawie)
- słońce
- przyroda
Kilka faktów dotyczących chorób autoimmunizacyjnych
- Hashimoto jest bardzo często powiązane z cukrzycą typu I, zespołem Sjogrena, reumatoidalnym zapaleniem stawów i celiakią.
- Kobiety, które poroniły mogą cierpieć również na zespół antyfosfolipidowy APS, który z kolei jest powiązany z toczniem.
- Niekiedy choroby autoimmunizacujne przebiegają po cichu, bez przeciwciał i bez jakichkolwiek objawów. O chorobie autoimmunizacyjnej może również świadczyć problem z jelitami (wzdęcia, zaparcia, biegunki, przelewanie się), jak również zmęczenie czy okresowe wypadanie włosów.
- Czasami przeciwciała występują na 1-8 lat przed wystąpieniem choroby.
- Badaniem przesiewowym, choć nie zawsze miarodajnym jest ANA (1 lub screen). Jego dodatni wynik nie świadczy o Hashimoto, lecz najczęściej o innej chorobie autoimmunizacyjnej.
- Za wartość dodatnią uznaje się ANA 1:160, choć niektórzy uznają że dopiero 1:320. Myślę, że każda nawet najmniejsza wartość ma znaczenie.
- Ryzyko wystąpienia choroby autoimmunizacyjnej zwiększa posiadanie predysponującego genu, lecz nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich genów. Posiadanie genu nie przesądza o chorobie, na jego aktywację ma wpływ dieta i styl życia.
- Ważnym czynnikiem mogącym mieć znaczenie w kontekście chorób autoimmunizacyjnych, jak również wad wrodzonych u potomstwa, czy zwiększenia ryzyka urodzenia dziecka z autyzmem czy Zespołem Downa jest gen MTHFR – jego polimorfizm. Zobacz film.
- Wysoki poziom homocysteiny we krwi może być powiązany z polimorfizmem genu MTHFR, ale niezależnie od tego sam w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia jak również niemożliwość zajścia w ciążę. Więcej o homocysteinie możesz przeczytać w moim artykule Homocysteina – cichy zabójca.
- Matczyne przeciwciała przechodzą przez łożysko!!
- Przeciwciała Ro (SS-A), SS-B i/lub również stwierdzone choroby typu: toczeń układowy trzewny, reumatoidalne zapalenie stawów (rzadko), zapalenie skórno-mięśniowe lub zespół Sjögrena zwiększają znacząco ryzyko urodzenia dziecka z całkowitym blokiem serca (CBS). Jest to wad układu przewodzącego serca. W 60–70% przypadków wrodzony CBS jest następstwem uszkodzenia układu przewodzącego serca płodu przez przeciwciała matczyne. Niestety czasami dopiero wystąpienie CBS u dziecka jest informacją, że matka ma przeciwciała lub chorobę autoimmunizacyjną bez przeciwciał (wcześniej nie zdiagnozowaną). Do uszkodzenia najczęściej dochodzi między 15-20 tyg. życia płodowego.
- Przeciwciała matki: Ro/SSA i/lub anti-La/SSB (SLE, SS) powiązane są z występowaniem u dziecka takich chorób jak: toczeń rumieniowaty noworodkowy (NLS), toczeń rumieniowaty układowy, całkowity blok serca, problemy hematologiczne oraz wątrobowe (wątroba + drogi żółciowe).
- Przeciwciała matki: Anti-U1-RNP związane z chorobami: SLE, MCTD (mieszana choroba tkanki łącznej), PM (zapalenie wielomięśniowe), DM (zapalenie skórno-mięśniowe) powiązane są z występowaniem u dziecka: skórnymi objawami tocznia rumieniowatego noworodkowego (NLS).
- Liczne badania wykazują zależność pomiędzy obecnością krążących autoprzeciwciał matki i dysfunkcją neuronów u noworodków. W szczególności chodzi o matczyne przeciwciała anty-mózgowe, które zostały uznane za jeden z czynników ryzyka rozwoju zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).
- U kobiet z Hashmoto, u których stwierdza się p/c aTPO znaleziono dużą zależność w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu, co może mieć wpływ na depresję poporodową (częściej występuje).
- Osoby z Hashimoto mają zdecydowanie częściej p/c przeciw mózgowi, które również utrudniają mielinizację układu nerwowego u dziecka, co się wiąże ze zmniejszonym tempem przesyłania impulsów nerwowych. Jedną z chorób demielinizacyjnych jest np. stwardnienie rozsiane.
- Wytwarzające się w Hashimoto prozapalne cytokiny (z monocytów i T-limfocytów) mają negatywny wpływ na neurotransmitery dziecka (nadpobudliwość, ospałość, brak mowy).
- Kobiety z dodatnim przeciwciałem aTPO przed zapłodnieniem mają znacznie zwiększone ryzyko poronienia.
- Jeśli choroba autoimmunizacyjna jest w remisji – rokowania dla matki i dziecka są dobre.
- Jeśli choroba nie jest w remisji, ciąża nieco może wyciszyć chorobę, natomiast po ciąży choroba może dać silniejsze objawy u matki niż przed (rzut choroby), a ponadto p/c są przenoszone przez łożysko.
- Przeciwciała anty TPO u kobiet ciężarnych zwiększają ryzyko poronienia 3 krotnie, a ryzyko przedwczesnego porodu 2 krotnie. Leczenie lewotyroksyną zmniejszyło o połowę liczbę poronień.
- Subkliniczna niedoczynność tarczycy (czasami TSH powyżej 2,5 mlU/l) na początku ciąży to większe ryzyko: wystąpienia stanu przedrzucawkowego i zwiększonego ryzyko śmiertelności okołoporodowej i poronień.
- Dobrą wiadomością jest to, że nie zawsze choroba autoimmunizacyjna idzie w parze z dysfunkcjami u dziecka, w zależności od rodzaju choroby autoimmunizacyjnej może to być 1-50%.
- Badania pokazują, że te dzieci, które były narażone w łonie matki na p/c aTPO częściej chorowały na choroby autoimmunizacyjne tarczycy.
- Choroby autoimmunizacyjne matki typu: RZS, SLE, APS, twardzina układowa (SSc), zapalenie naczyń, mogą dawać powikłania typu: poronienia, zgon płodu, stan przedrzucawkowy, ograniczenie wzrostu płodu.
Przygotuj się do ciąży świadomie
Koniec tego straszenia!! Czas się zbadać, zrobić diagnostykę, wdrożyć odpowiednią dietę, zmienić styl życia i mieć wpływ na zdrowie swojego potomstwa. Myślę, że wiele przypadków poronień, niemożliwości zajścia w ciążę można by było uniknąć gdyby istniała większa świadomość. Oprócz tych ważnych rzeczy, które wymieniłam powyżej często zlecam moim pacjentkom dietetycznym badania:
- ASA – przeciwciała przeciw plemnikowe
- APA – przeciwciała przeciw łożysku
- AOA – przeciwciała przeciw jajnikowe
Posiadanie tych przeciwciał uniemożliwi skuteczne invitro, bo przecież nawet przy takim zapłodnieniu przeciwciała zniszczą zarodek, albo uniemożliwią mu życie w łonie matki.
Do każdych przeciwciał należy podejść jak do choroby autoimmunizacyjnej. Każda z nich ma podobne podłoże i podobnymi środkami możemy przywrócić równowagę w organizmie. Niestety też często widzę pozorne happy endy, kobiecie tak bardzo zależy na dziecku, że nie zważając na swoją chorobę postanawia zajść w ciążę. Ryzyko wystąpienia wad u dziecka jest nawet do 50% jak wspomniałam wyżej. Radość z posiadania potomka zamienia się w dramat walki o zdrowie dziecka. Sama jestem matką i wiem jak cennym skarbem jest zdrowe szczególnie najbliższych osób, a przecież tak niewiele potrzeba, żeby wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Kobiety!! Wierzę w Was!! Jeśli nie macie motywacji zmienić tak wielu czynników jak opisałam powyżej dla samych siebie, bo przecież takie się akceptujecie to zróbcie to dla zdrowia własnych dzieci czy wnuków, bo geny przekazujemy przecież dalej!
Wykład dla Hashimotek i z chorobami autoimmunizacyjnymi
Aha!! Prowadzę wykład Jak poprawić pracę tarczycy, gdzie mówię o tych wszystkich czynnikach, o chorobach autoimmunizacyjnych, o ciąży, o diecie, stylu życia i szczęśliwym życiu. Zapraszam! Nie ma to jak na żywo posłuchać i zadać pytania, no i zmienić swoje życie!
Źródła naukowe
- Significantly increased maternal and fetal IgG autoantibody levels to 52 kD Ro (SS-A) and La(SS-B) in complete congenital heart block. Dörner T1, Chaoui R, Feist E, Göldner B, Yamamoto K, Hiepe F. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8579723
- Wrodzony blok serca. https://www.doz.pl/zdrowie/h1865-Wrodzony_blok_serca
- Maternal anti-fetal brain IgG autoantibodies and autism spectrum disorders: current knowledge and its implications for potential therapeutics. Elizabeth Fox-Edmiston1,2 and Judy Van de Water1,2,3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4605883/
- Cognitive and affective dysfunctions in autoimmune thyroiditis. Leyhe T1, Müssig K2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24685840
- Rozwój układu nerwowego dziecka. Marcelina Rom-Rał. http://www.egodziecka.pl/Rozwoj-ukladu-nerwowego-dziecka.html
- The implications of autoimmunity and pregnancy. Andrea T. Borchers, Stanley M. Naguwa, Carl L. Keen, M. Eric Gershwin. https://www.researchgate.net/publication/40766861_The_implications_of_autoimmunity_and_pregnancy
- Pregnancy in patients with autoimmune disease: A reality in 2016. Tincani A1, Dall’Ara F2, Lazzaroni MG2, Reggia R2, Andreoli L http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27481037
- State of the art: Reproduction and pregnancy in rheumatic diseases. Østensen M1, Andreoli L2, Brucato A3, Cetin I4, Chambers C5, Clowse ME6, Costedoat-Chalumeau N7, Cutolo M8, Dolhain R9, Fenstad MH10, Förger F11,Wahren-Herlenius M12, Ruiz-Irastorza G13, Koksvik H14, Nelson-Piercy C15, Shoenfeld Y16, Tincani A17, Villiger PM18, Wallenius M19, von Wolff M20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25555818
- Przebieg ciąży oraz możliwe powikłania u pacjentki z twardziną układową – opis przypadku. Koneczny Jarosław1 , Poziemski Paweł1 , Kulhawik Robert1 , Borowski Dariusz2 , Florczak Marek1. Ginekol Pol. 2011, 82, 64-67.
- Significance of (sub)clinical thyroid dysfunction and thyroid autoimmunity before conception and in earlypregnancy: a systematic review. van den Boogaard E1, Vissenberg R, Land JA, van Wely M, van der Post JA, Goddijn M, Bisschop PH. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21622978
- Association between thyroid autoantibodies and miscarriage and preterm birth: meta-analysis of evidence. Shakila Thangaratinam, Alex Tan, Ellen Knox, Mark D Kilby, Jayne Franklyn, Arri Coomarasamy. http://www.bmj.com/content/342/bmj.d2616
- Hashimoto’s Thyroiditis. Takashi Akamizu, M.D., Ph.D. and Nobuyuki Amino, M.D. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285557/
Autor

Iwona Wierzbicka
Choroby autoimmunizacyjne związane są z większym ryzykiem poronień, jak również urodzenia dziecka z wadami bądź chorobą autoimmunizacyjną. Niskie miano przeciwciał zwiększa szansę na urodzenie zdrowego dziecka, dlatego do ciąży warto się przygotować zmieniając dietę i styl życia, a przede wszystkim właśnie styl życia!!
Jak walczyć z Hashimoto?
Na temat diagnostyki Hashimoto oraz czynników współ-wywołujących chorobę pisałam w artykule Czy można wyleczyć Hashimoto – zapraszam do lektury.
Co zbadać przed planowaniem ciąży?
- cały panel tarczycowy: TSH, Ft3, Ft4, anty TPO, anty TG, TRAB
- polimorfizm genu MTHFR (ze śliny)
- poziom homocysteiny (Hcy)
- przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3
- proteinogram
- morfologia z rozmazem
- kwas foliowy i witamina B12 (krew)
- metabolity witamin z grupy B (mocz)
Co jeśli są nieprawidłowości w badaniach?
Warto skonsultować się z dietetykiem, zmienić dietę i styl życia. Co jest ważne:
- odżywcza dieta pozbawiona szkodliwych dodatków
- sen (21:30-6:00)
- aktywność na świeżym powietrzu
- redukcja stresu
- zasada 8-8-8
- przytulanie się
- kontakty międzyludzkie
- eliminacja chemii z jedzenia i kosmetyków
- uziemianie się (chodzenie bosymi stopami po trawie)
- słońce
- przyroda
Kilka faktów dotyczących chorób autoimmunizacyjnych
- Hashimoto jest bardzo często powiązane z cukrzycą typu I, zespołem Sjogrena, reumatoidalnym zapaleniem stawów i celiakią.
- Kobiety, które poroniły mogą cierpieć również na zespół antyfosfolipidowy APS, który z kolei jest powiązany z toczniem.
- Niekiedy choroby autoimmunizacujne przebiegają po cichu, bez przeciwciał i bez jakichkolwiek objawów. O chorobie autoimmunizacyjnej może również świadczyć problem z jelitami (wzdęcia, zaparcia, biegunki, przelewanie się), jak również zmęczenie czy okresowe wypadanie włosów.
- Czasami przeciwciała występują na 1-8 lat przed wystąpieniem choroby.
- Badaniem przesiewowym, choć nie zawsze miarodajnym jest ANA (1 lub screen). Jego dodatni wynik nie świadczy o Hashimoto, lecz najczęściej o innej chorobie autoimmunizacyjnej.
- Za wartość dodatnią uznaje się ANA 1:160, choć niektórzy uznają że dopiero 1:320. Myślę, że każda nawet najmniejsza wartość ma znaczenie.
- Ryzyko wystąpienia choroby autoimmunizacyjnej zwiększa posiadanie predysponującego genu, lecz nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich genów. Posiadanie genu nie przesądza o chorobie, na jego aktywację ma wpływ dieta i styl życia.
- Ważnym czynnikiem mogącym mieć znaczenie w kontekście chorób autoimmunizacyjnych, jak również wad wrodzonych u potomstwa, czy zwiększenia ryzyka urodzenia dziecka z autyzmem czy Zespołem Downa jest gen MTHFR – jego polimorfizm. Zobacz film.
- Wysoki poziom homocysteiny we krwi może być powiązany z polimorfizmem genu MTHFR, ale niezależnie od tego sam w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko poronienia jak również niemożliwość zajścia w ciążę. Więcej o homocysteinie możesz przeczytać w moim artykule Homocysteina – cichy zabójca.
- Matczyne przeciwciała przechodzą przez łożysko!!
- Przeciwciała Ro (SS-A), SS-B i/lub również stwierdzone choroby typu: toczeń układowy trzewny, reumatoidalne zapalenie stawów (rzadko), zapalenie skórno-mięśniowe lub zespół Sjögrena zwiększają znacząco ryzyko urodzenia dziecka z całkowitym blokiem serca (CBS). Jest to wad układu przewodzącego serca. W 60–70% przypadków wrodzony CBS jest następstwem uszkodzenia układu przewodzącego serca płodu przez przeciwciała matczyne. Niestety czasami dopiero wystąpienie CBS u dziecka jest informacją, że matka ma przeciwciała lub chorobę autoimmunizacyjną bez przeciwciał (wcześniej nie zdiagnozowaną). Do uszkodzenia najczęściej dochodzi między 15-20 tyg. życia płodowego.
- Przeciwciała matki: Ro/SSA i/lub anti-La/SSB (SLE, SS) powiązane są z występowaniem u dziecka takich chorób jak: toczeń rumieniowaty noworodkowy (NLS), toczeń rumieniowaty układowy, całkowity blok serca, problemy hematologiczne oraz wątrobowe (wątroba + drogi żółciowe).
- Przeciwciała matki: Anti-U1-RNP związane z chorobami: SLE, MCTD (mieszana choroba tkanki łącznej), PM (zapalenie wielomięśniowe), DM (zapalenie skórno-mięśniowe) powiązane są z występowaniem u dziecka: skórnymi objawami tocznia rumieniowatego noworodkowego (NLS).
- Liczne badania wykazują zależność pomiędzy obecnością krążących autoprzeciwciał matki i dysfunkcją neuronów u noworodków. W szczególności chodzi o matczyne przeciwciała anty-mózgowe, które zostały uznane za jeden z czynników ryzyka rozwoju zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).
- U kobiet z Hashmoto, u których stwierdza się p/c aTPO znaleziono dużą zależność w nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu, co może mieć wpływ na depresję poporodową (częściej występuje).
- Osoby z Hashimoto mają zdecydowanie częściej p/c przeciw mózgowi, które również utrudniają mielinizację układu nerwowego u dziecka, co się wiąże ze zmniejszonym tempem przesyłania impulsów nerwowych. Jedną z chorób demielinizacyjnych jest np. stwardnienie rozsiane.
- Wytwarzające się w Hashimoto prozapalne cytokiny (z monocytów i T-limfocytów) mają negatywny wpływ na neurotransmitery dziecka (nadpobudliwość, ospałość, brak mowy).
- Kobiety z dodatnim przeciwciałem aTPO przed zapłodnieniem mają znacznie zwiększone ryzyko poronienia.
- Jeśli choroba autoimmunizacyjna jest w remisji – rokowania dla matki i dziecka są dobre.
- Jeśli choroba nie jest w remisji, ciąża nieco może wyciszyć chorobę, natomiast po ciąży choroba może dać silniejsze objawy u matki niż przed (rzut choroby), a ponadto p/c są przenoszone przez łożysko.
- Przeciwciała anty TPO u kobiet ciężarnych zwiększają ryzyko poronienia 3 krotnie, a ryzyko przedwczesnego porodu 2 krotnie. Leczenie lewotyroksyną zmniejszyło o połowę liczbę poronień.
- Subkliniczna niedoczynność tarczycy (czasami TSH powyżej 2,5 mlU/l) na początku ciąży to większe ryzyko: wystąpienia stanu przedrzucawkowego i zwiększonego ryzyko śmiertelności okołoporodowej i poronień.
- Dobrą wiadomością jest to, że nie zawsze choroba autoimmunizacyjna idzie w parze z dysfunkcjami u dziecka, w zależności od rodzaju choroby autoimmunizacyjnej może to być 1-50%.
- Badania pokazują, że te dzieci, które były narażone w łonie matki na p/c aTPO częściej chorowały na choroby autoimmunizacyjne tarczycy.
- Choroby autoimmunizacyjne matki typu: RZS, SLE, APS, twardzina układowa (SSc), zapalenie naczyń, mogą dawać powikłania typu: poronienia, zgon płodu, stan przedrzucawkowy, ograniczenie wzrostu płodu.
Przygotuj się do ciąży świadomie
Koniec tego straszenia!! Czas się zbadać, zrobić diagnostykę, wdrożyć odpowiednią dietę, zmienić styl życia i mieć wpływ na zdrowie swojego potomstwa. Myślę, że wiele przypadków poronień, niemożliwości zajścia w ciążę można by było uniknąć gdyby istniała większa świadomość. Oprócz tych ważnych rzeczy, które wymieniłam powyżej często zlecam moim pacjentkom dietetycznym badania:
- ASA – przeciwciała przeciw plemnikowe
- APA – przeciwciała przeciw łożysku
- AOA – przeciwciała przeciw jajnikowe
Posiadanie tych przeciwciał uniemożliwi skuteczne invitro, bo przecież nawet przy takim zapłodnieniu przeciwciała zniszczą zarodek, albo uniemożliwią mu życie w łonie matki.
Do każdych przeciwciał należy podejść jak do choroby autoimmunizacyjnej. Każda z nich ma podobne podłoże i podobnymi środkami możemy przywrócić równowagę w organizmie. Niestety też często widzę pozorne happy endy, kobiecie tak bardzo zależy na dziecku, że nie zważając na swoją chorobę postanawia zajść w ciążę. Ryzyko wystąpienia wad u dziecka jest nawet do 50% jak wspomniałam wyżej. Radość z posiadania potomka zamienia się w dramat walki o zdrowie dziecka. Sama jestem matką i wiem jak cennym skarbem jest zdrowe szczególnie najbliższych osób, a przecież tak niewiele potrzeba, żeby wszystko zakończyło się szczęśliwie.
Kobiety!! Wierzę w Was!! Jeśli nie macie motywacji zmienić tak wielu czynników jak opisałam powyżej dla samych siebie, bo przecież takie się akceptujecie to zróbcie to dla zdrowia własnych dzieci czy wnuków, bo geny przekazujemy przecież dalej!
Wykład dla Hashimotek i z chorobami autoimmunizacyjnymi
Aha!! Prowadzę wykład Jak poprawić pracę tarczycy, gdzie mówię o tych wszystkich czynnikach, o chorobach autoimmunizacyjnych, o ciąży, o diecie, stylu życia i szczęśliwym życiu. Zapraszam! Nie ma to jak na żywo posłuchać i zadać pytania, no i zmienić swoje życie!
Źródła naukowe
- Significantly increased maternal and fetal IgG autoantibody levels to 52 kD Ro (SS-A) and La(SS-B) in complete congenital heart block. Dörner T1, Chaoui R, Feist E, Göldner B, Yamamoto K, Hiepe F. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8579723
- Wrodzony blok serca. https://www.doz.pl/zdrowie/h1865-Wrodzony_blok_serca
- Maternal anti-fetal brain IgG autoantibodies and autism spectrum disorders: current knowledge and its implications for potential therapeutics. Elizabeth Fox-Edmiston1,2 and Judy Van de Water1,2,3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4605883/
- Cognitive and affective dysfunctions in autoimmune thyroiditis. Leyhe T1, Müssig K2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24685840
- Rozwój układu nerwowego dziecka. Marcelina Rom-Rał. http://www.egodziecka.pl/Rozwoj-ukladu-nerwowego-dziecka.html
- The implications of autoimmunity and pregnancy. Andrea T. Borchers, Stanley M. Naguwa, Carl L. Keen, M. Eric Gershwin. https://www.researchgate.net/publication/40766861_The_implications_of_autoimmunity_and_pregnancy
- Pregnancy in patients with autoimmune disease: A reality in 2016. Tincani A1, Dall’Ara F2, Lazzaroni MG2, Reggia R2, Andreoli L http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27481037
- State of the art: Reproduction and pregnancy in rheumatic diseases. Østensen M1, Andreoli L2, Brucato A3, Cetin I4, Chambers C5, Clowse ME6, Costedoat-Chalumeau N7, Cutolo M8, Dolhain R9, Fenstad MH10, Förger F11,Wahren-Herlenius M12, Ruiz-Irastorza G13, Koksvik H14, Nelson-Piercy C15, Shoenfeld Y16, Tincani A17, Villiger PM18, Wallenius M19, von Wolff M20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25555818
- Przebieg ciąży oraz możliwe powikłania u pacjentki z twardziną układową – opis przypadku. Koneczny Jarosław1 , Poziemski Paweł1 , Kulhawik Robert1 , Borowski Dariusz2 , Florczak Marek1. Ginekol Pol. 2011, 82, 64-67.
- Significance of (sub)clinical thyroid dysfunction and thyroid autoimmunity before conception and in earlypregnancy: a systematic review. van den Boogaard E1, Vissenberg R, Land JA, van Wely M, van der Post JA, Goddijn M, Bisschop PH. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21622978
- Association between thyroid autoantibodies and miscarriage and preterm birth: meta-analysis of evidence. Shakila Thangaratinam, Alex Tan, Ellen Knox, Mark D Kilby, Jayne Franklyn, Arri Coomarasamy. http://www.bmj.com/content/342/bmj.d2616
- Hashimoto’s Thyroiditis. Takashi Akamizu, M.D., Ph.D. and Nobuyuki Amino, M.D. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK285557/
Autor
Tagi
Podobne tematy
Taka byłam – zdjęcia Iwony
Taka byłam i tak się zmieniałam. Zawsze uśmiechnięta choć na twarzy kompletnie inna. Podobno kobieta zmienną jest, a ja lubię zmiany. W swoim życiu byłam blondynką, rudą, kasztanową, miałam wszystkie długości włosów z wyjątkiem bycia…
WIĘCEJ >Zmień swoje życie dzisiaj bo jutra może nie być!
Ludzie zachowują się jak zombi, niby są ale ich nie ma. Popatrz jak bliscy i znajomi wspólnie siedzą przy stole, każdy patrzy w telefon bo ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, nie chcą siebie słuchać,…
WIĘCEJ >Badania przed ciążą, o których lekarz Ci nie powie!
Oprócz podstawowych badań przed ciążą, można również wykonać szerszą diagnostykę. O poniższych badaniach nie mówi prawie żaden lekarz, a mogą one pomóc uniknąć wielu powikłań. Badanie jodu w dobowej zbiórce moczu po spożyciu jodu Jod…
WIĘCEJ >Potwór Hashimoto
Moda na choroby Któż może więcej wiedzieć o Hashimoto, jak nie osoby, które, na co dzień żyją z tą chorobą? Często słyszę, że to jest teraz taka „modna choroba”. Ostatnio nawet widziałem, że w jakimś…
WIĘCEJ >