logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Dieta a emocjonalność u dzieci

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Tagi

Dieta a emocjonalność u dzieci

boy in the hat shouted, black and white photography

Popularne jest powiedzenie – jesteś tym co jesz i wiele osób się z tym zgadza. Jesz źle, czujesz się źle, chorujesz, Twoje ciało nie funkcjonuje najlepiej. Jednak mało osób zadaje sobie sprawę z tego, że jedzenie może mieć wpływ na psychikę, zachowanie, mózg i cały układ nerwowy. W szczególności podatne są dzieci.

Jedzenie produktów przetworzonych, bogatych w cukry proste, tłuszcze trans, dieta uboga w kwasy omega 3 w szczególności DHA i EPA, jak również w kwas gamma-linolenowy (omega 6) może być powodem agresji, rozdrażnienia, nadpobudliwości oraz problemów z koncentracją u dzieci. Do tego dochodzą coraz częstsze nietolerancje i nadwrażliwości na gluten, białko jaj oraz mleko, które mają ogromny wpływ na psychikę.

Natrafiłam na badania przeprowadzone w szkołach podstawowych, gdzie na dwa tygodnie zmieniono dzieciom dietę, zarówno w stołówkach jak i sklepikach szkolnych. Usunięto fast-foody, słodkości oraz słodkie, gazowane napoje. W to miejsce wprowadzono produkty z pełnoziarnistej mąki, ryby, owoce, warzywa. Po dwóch tygodniach wyniki badań zaskoczyły wszystkich, dzieci były spokojniejsze, bardziej skoncentrowane na lekcjach, lepiej się uczyły, zdobywały lepsze stopnie, ponadto nie odnotowywano konfliktów między rówieśnikami.

Słodycze

Przyczyniają się na kilka sposobów do zachowań agresywnych. Po pierwsze, składają się głównie z cukru, co powoduje gwałtowny przypływ energii i stan mocnego pobudzenia, tzw. „efekt naładowania” i nadmiernego pobudzenia. Stan taki trwa zwykle około godziny, po czym energia zaczyna spadać, aż do uzyskania w niektórych przypadkach stanu hipoglikemii, co z kolei powoduje drażliwość i nerwowość. Zwykle pomocne w tym stanie okazują się kolejne porcje słodkości, które rozładowują napięcie, ale niestety kolejny raz przyczyniają się do nadmiernego pobudzenia. Psychologowie upatrują również w słodyczach winowajcę problemów emocjonalnych w wieku dorosłym. Dzieci, którym przynoszono ulgę w stanach złości, smutku czy drażliwości słodyczami, nie potrafią rozładowywać ich w inny sposób, bo go po prostu nie znają.

Badania pokazuję, że całkowite odstawienie słodyczy i cukru u dzieci jest pomocne w łagodzeniu agresji i nadpobudliwości w takich zespołach jak ADHD, Zespół Aspergera czy Autyzm.

Słodycze ponadto często zawierają różnego rodzaju barwniki oraz sztuczne dodatki, które mają naukowo udowodniony wpływ na wzrost agresji u dzieci. Badania opublikowane przez Food Standards Agency we wrześniu 2007r. wykazały, że wiele sztucznych barwników spożywczych może wpływać na nadmierną pobudliwość u dzieci. Niebezpieczne mogą okazać się następujące substancje znajdujące się w żywności, napojach i lekach: tartrazyna – E 102, czerwień koszenilowa – E 124, żółcień pomarańczowa S – E 110, azorubina – E 122, żółcień chinolinowa – E 104, czerwień allura AC – E 129, benzoesan sodu – E 211. Ten ostatni jest sztucznym środkiem konserwującym, można go znaleźć praktycznie w każdej paczkowanej żywności. Badania opublikowane przez Food Standards Agency (FSA) we wrześniu 2007r. wykazały, że mieszanki sztucznych barwników z benzoesanem sodu mogą wpływać na nadpobudliwość u dzieci. Szacuje się, że 30% dzieci z ADHD można wyleczyć tylko za pomocą diety.

Będąc przy temacie słodyczy należy również wspomnieć, że zakwaszają organizm, przez co nie może on prawidłowo pracować, zmienia się biochemia ustroju, a wraz z nią przewodnictwo nerwowe. To powoduje zaburzenia koncentracji i procesów myślowych. Poprzez swoje zakwaszające właściwości przyczyniają się również do rozwoju grzybicy jamy ustnej, przełyku, żołądka, a nawet ogólnoustrojowej. Badania pokazują, że dzieci które mają grzybicę, czy pasożyty są bardziej pobudzone, agresywne i zdekoncentrowane.

Słodycze to również „puste” kalorie, co oznacza że oprócz nich nie zawierają niczego co odżywia organizm. Jeżeli zatem zastępują „normalne” jedzenie, a tak się często dzieje, doprowadzają do „niedożywienia” organizmu. Efekt często jest taki, że dziecko jest otyłe, ale niedożywione. Otyłe z powodu nadmiaru energii, a niedożywione ponieważ nie otrzymuje odpowiedniej ilości białek, tłuszczów (tych wartościowych), witamin i minerałów. W badaniach krwi może być widoczna anemia, niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy D3 oraz białka całkowitego. Z kolei niskie białko całkowite, to często problem z regeneracją organizmu, budową mięśni, kości, hormonów, enzymów. Każda komórka naszego ciała składa się z białek.

Jeśli potrzebujesz pomocy z dietą swojego dziecka, zadzwoń do nas i umów wizytę: 796 122 070.

Tłuszcze trans

Spo­ży­wa­nie du­żych ilo­ści tłusz­czów trans, może na­si­lać agre­sję – su­ge­ru­ją ba­da­nia przeprowadzone na Uni­wer­sy­tecie Ka­li­for­nij­skim w San Diego. Tłuszczom trans od dawna przypisuje się destruktywne działanie na organizm, m.in. rakotwórcze, pro-miażdżycowe, pro-cukrzycowe. Obec­ne są w mar­ga­ry­nach, wyrobach cukierniczych, słodyczach, chipsach, paluszkach, orzeszkach z puszki. Otrzy­mu­je się je w pro­ce­sie utwar­dza­nia tłusz­czów po­cho­dze­nia ro­ślin­ne­go (produkcja margaryn) oraz przy procesach obróbki termicznej tych tłuszczów. W cytowanych badaniach oka­za­ło się, że więk­sze spo­ży­cie kwasów tłusz­czo­wych trans wią­za­ło się z wy­raź­nie wyż­szym po­zio­mem agre­sji, draż­li­wo­ści oraz agresyw­no­ści.

Gluten

Do składników odżywczych, które również mogą mieć wpływ na psychikę zaliczyć należy gluten, czyli białko roślinne znajdujące się w pszenicy, owsie, jęczmieniu, życie. Jego nietolerancja może przyczyniać się do złego funkcjonowania całego organizmu, m.in. anemii, niedożywienia, zaburzeń rozwoju umysłowego, chorób neurologicznych i psychicznych. Dla pewności warto jest zrobić badania w kierunku celiakii, a nawet jeśli wyjdą ujemne – ograniczyć na co dzień udział kalorii z tychże zbóż na korzyść kaszy gryczanej, jaglanej, komosy ryżowej, amarantusa.

Mleko

Mleko krowie jest zupełnie inne od ludzkiego, przede wszystkim różni się tym, że zawiera sporo kazeiny, której w mleku kobiecym jest niewiele oraz beta-laktoglobuliny, których w mleku kobiecym nie ma wcale, przez co organizm ludzki ma problem z tolerancją mleka krowiego. Często występuje tzw. cicha (niema) nietolerancja, czyli brak „wykwitów” skórnych, natomiast widoczny jest wpływ na organizm, np. bóle głowy, osteoporoza, choroby autoimmunologiczne, nadpobudliwość ruchowa czy nerwowa, choroby psychiczne, problemy z układem trawiennym.

Co działa korzystnie?

Czekolada

Prawdziwa czekolada ma korzystne działanie na organizm. Kakao będące składnikiem czekolady, jest źródłem kilku składników o działaniu potencjalnie psychoaktywnym. Są to: Anandamidy, które poprawiają nastrój. W organizmie pełnią funkcję neuroprzekaźnika, który wydzielany jest podczas snu oraz relaksu. Tyramina i fenyloetyloamina, o działaniu antydepresyjnym.

Teobromina i kofeina stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Podejrzewane są również za wywołujące „uzależnienie” od czekolady. Kakao zawiera witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, który jest wykorzystywany przez mózg do wytwarzania neuroprzekaźnika, zwanego serotoniną, która zapewnia spokój i daje uczucie szczęścia i relaksu. Ponadto czekolada zawiera bardzo dużo magnezu działającego kojąco na mięśnie, rozluźniająco oraz uspokajająco. Ze „słodkości” proponuję zatem wybierać czekoladę powyżej 75% kakao lub kupować surowe, całe ziarna kakaowca i mielić.

Kwasy omega 3

Najważniejszymi kwasami są DHA i EPA, które występują jedynie w rybach morskich. Jeśli zatem dieta dziecka uboga jest w te produkty, należy cały rok suplementować tran. Oprócz niezbędnych kwasów tłuszczowych, dostarczy również bardzo ważnej witaminy D3. Wiele osób błędnie sądzi, że wystarczy spożywać oliwę z oliwek czy inny olej roślinny aby dostarczyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w ten sposób dostarczamy głównie kwasy jednonienasycone czy wielonienasycone ale te omega 6. Najważniejszymi natomiast dla układu nerwowego i w ogóle całego organizmu są omega 3, w szczególności DHA i EPA. Dużo się mówi na temat oleju lnianego, jako roślinnego źródła kwasów omega 3 – ALA. Niestety nie każdy organizm ma sprawny enzym delta 6 desaturaza, który potrafi zamienić kwasy ALA, na niezbędne dla organizmu DHA i EPA. Badania wskazuję, na powiązanie wielu chorób autoimmunologicznych z niedoborem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym m.in. z zespołem nadwrażliwości nerwowej, ADHD, Autyzmem, RZS, AZS, chorobą Leśniewskiego-Crohna oraz zespołem wrażliwego jelita. Odpowiednie wysycenie organizmu wszystkimi niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, a więc tymi z oliwy czy oleju rzepakowego, jak również tymi z orzechów oraz rybimi poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Kwas gamma-linolenowy – GLA (omega 6)

Można go znaleźć w oleju z wiesiołka i ogórecznika, ma udokumentowane działanie łagodzące nerwowość u dzieci oraz choroby autoimmunologiczne. Znajduje się wśród trzech najważniejszych kwasów tłuszczowych obok DHA i EPA.

Dobrze zbilansowana dieta

Czyli bogata w pełnowartościowe białko: mięso białe i czerwone, ryby, owoce morza, jaja (jeśli nie ma nietolerancji), grzyby shiitake i boczniaki, w pełnowartościowe źródła energii z węglowodanów: pełnoziarniste pieczywo, w szczególności żytnie, kasze: gryczana, jaglana, komosa ryżowa, amarantus oraz orzechy, warzywa (5 porcji w ciągu dnia) i owoce (1-2 porcje w ciągu dnia). Do picia powinna być podawana jedynie woda oraz soki warzywne czy samodzielnie wyciskane soki owocowe. Posiłki powinny być spożywane co 3-5 godzin dla utrzymania stałego poziomu energetycznego.

Jeśli chcesz skonsultować się z dietetykiem, czy Twoje dziecko odżywia się zdrowo, zadzwoń 796 122 070.

Powiązane posty:

Uwaga – ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

AutorIwona Wierzbicka

Popularne jest powiedzenie – jesteś tym co jesz i wiele osób się z tym zgadza. Jesz źle, czujesz się źle, chorujesz, Twoje ciało nie funkcjonuje najlepiej. Jednak mało osób zadaje sobie sprawę z tego, że jedzenie może mieć wpływ na psychikę, zachowanie, mózg i cały układ nerwowy. W szczególności podatne są dzieci.

Jedzenie produktów przetworzonych, bogatych w cukry proste, tłuszcze trans, dieta uboga w kwasy omega 3 w szczególności DHA i EPA, jak również w kwas gamma-linolenowy (omega 6) może być powodem agresji, rozdrażnienia, nadpobudliwości oraz problemów z koncentracją u dzieci. Do tego dochodzą coraz częstsze nietolerancje i nadwrażliwości na gluten, białko jaj oraz mleko, które mają ogromny wpływ na psychikę.

Natrafiłam na badania przeprowadzone w szkołach podstawowych, gdzie na dwa tygodnie zmieniono dzieciom dietę, zarówno w stołówkach jak i sklepikach szkolnych. Usunięto fast-foody, słodkości oraz słodkie, gazowane napoje. W to miejsce wprowadzono produkty z pełnoziarnistej mąki, ryby, owoce, warzywa. Po dwóch tygodniach wyniki badań zaskoczyły wszystkich, dzieci były spokojniejsze, bardziej skoncentrowane na lekcjach, lepiej się uczyły, zdobywały lepsze stopnie, ponadto nie odnotowywano konfliktów między rówieśnikami.

Słodycze

Przyczyniają się na kilka sposobów do zachowań agresywnych. Po pierwsze, składają się głównie z cukru, co powoduje gwałtowny przypływ energii i stan mocnego pobudzenia, tzw. „efekt naładowania” i nadmiernego pobudzenia. Stan taki trwa zwykle około godziny, po czym energia zaczyna spadać, aż do uzyskania w niektórych przypadkach stanu hipoglikemii, co z kolei powoduje drażliwość i nerwowość. Zwykle pomocne w tym stanie okazują się kolejne porcje słodkości, które rozładowują napięcie, ale niestety kolejny raz przyczyniają się do nadmiernego pobudzenia. Psychologowie upatrują również w słodyczach winowajcę problemów emocjonalnych w wieku dorosłym. Dzieci, którym przynoszono ulgę w stanach złości, smutku czy drażliwości słodyczami, nie potrafią rozładowywać ich w inny sposób, bo go po prostu nie znają.

Badania pokazuję, że całkowite odstawienie słodyczy i cukru u dzieci jest pomocne w łagodzeniu agresji i nadpobudliwości w takich zespołach jak ADHD, Zespół Aspergera czy Autyzm.

Słodycze ponadto często zawierają różnego rodzaju barwniki oraz sztuczne dodatki, które mają naukowo udowodniony wpływ na wzrost agresji u dzieci. Badania opublikowane przez Food Standards Agency we wrześniu 2007r. wykazały, że wiele sztucznych barwników spożywczych może wpływać na nadmierną pobudliwość u dzieci. Niebezpieczne mogą okazać się następujące substancje znajdujące się w żywności, napojach i lekach: tartrazyna – E 102, czerwień koszenilowa – E 124, żółcień pomarańczowa S – E 110, azorubina – E 122, żółcień chinolinowa – E 104, czerwień allura AC – E 129, benzoesan sodu – E 211. Ten ostatni jest sztucznym środkiem konserwującym, można go znaleźć praktycznie w każdej paczkowanej żywności. Badania opublikowane przez Food Standards Agency (FSA) we wrześniu 2007r. wykazały, że mieszanki sztucznych barwników z benzoesanem sodu mogą wpływać na nadpobudliwość u dzieci. Szacuje się, że 30% dzieci z ADHD można wyleczyć tylko za pomocą diety.

Będąc przy temacie słodyczy należy również wspomnieć, że zakwaszają organizm, przez co nie może on prawidłowo pracować, zmienia się biochemia ustroju, a wraz z nią przewodnictwo nerwowe. To powoduje zaburzenia koncentracji i procesów myślowych. Poprzez swoje zakwaszające właściwości przyczyniają się również do rozwoju grzybicy jamy ustnej, przełyku, żołądka, a nawet ogólnoustrojowej. Badania pokazują, że dzieci które mają grzybicę, czy pasożyty są bardziej pobudzone, agresywne i zdekoncentrowane.

Słodycze to również „puste” kalorie, co oznacza że oprócz nich nie zawierają niczego co odżywia organizm. Jeżeli zatem zastępują „normalne” jedzenie, a tak się często dzieje, doprowadzają do „niedożywienia” organizmu. Efekt często jest taki, że dziecko jest otyłe, ale niedożywione. Otyłe z powodu nadmiaru energii, a niedożywione ponieważ nie otrzymuje odpowiedniej ilości białek, tłuszczów (tych wartościowych), witamin i minerałów. W badaniach krwi może być widoczna anemia, niedobór żelaza, kwasu foliowego, witaminy D3 oraz białka całkowitego. Z kolei niskie białko całkowite, to często problem z regeneracją organizmu, budową mięśni, kości, hormonów, enzymów. Każda komórka naszego ciała składa się z białek.

Jeśli potrzebujesz pomocy z dietą swojego dziecka, zadzwoń do nas i umów wizytę: 796 122 070.

Tłuszcze trans

Spo­ży­wa­nie du­żych ilo­ści tłusz­czów trans, może na­si­lać agre­sję – su­ge­ru­ją ba­da­nia przeprowadzone na Uni­wer­sy­tecie Ka­li­for­nij­skim w San Diego. Tłuszczom trans od dawna przypisuje się destruktywne działanie na organizm, m.in. rakotwórcze, pro-miażdżycowe, pro-cukrzycowe. Obec­ne są w mar­ga­ry­nach, wyrobach cukierniczych, słodyczach, chipsach, paluszkach, orzeszkach z puszki. Otrzy­mu­je się je w pro­ce­sie utwar­dza­nia tłusz­czów po­cho­dze­nia ro­ślin­ne­go (produkcja margaryn) oraz przy procesach obróbki termicznej tych tłuszczów. W cytowanych badaniach oka­za­ło się, że więk­sze spo­ży­cie kwasów tłusz­czo­wych trans wią­za­ło się z wy­raź­nie wyż­szym po­zio­mem agre­sji, draż­li­wo­ści oraz agresyw­no­ści.

Gluten

Do składników odżywczych, które również mogą mieć wpływ na psychikę zaliczyć należy gluten, czyli białko roślinne znajdujące się w pszenicy, owsie, jęczmieniu, życie. Jego nietolerancja może przyczyniać się do złego funkcjonowania całego organizmu, m.in. anemii, niedożywienia, zaburzeń rozwoju umysłowego, chorób neurologicznych i psychicznych. Dla pewności warto jest zrobić badania w kierunku celiakii, a nawet jeśli wyjdą ujemne – ograniczyć na co dzień udział kalorii z tychże zbóż na korzyść kaszy gryczanej, jaglanej, komosy ryżowej, amarantusa.

Mleko

Mleko krowie jest zupełnie inne od ludzkiego, przede wszystkim różni się tym, że zawiera sporo kazeiny, której w mleku kobiecym jest niewiele oraz beta-laktoglobuliny, których w mleku kobiecym nie ma wcale, przez co organizm ludzki ma problem z tolerancją mleka krowiego. Często występuje tzw. cicha (niema) nietolerancja, czyli brak „wykwitów” skórnych, natomiast widoczny jest wpływ na organizm, np. bóle głowy, osteoporoza, choroby autoimmunologiczne, nadpobudliwość ruchowa czy nerwowa, choroby psychiczne, problemy z układem trawiennym.

Co działa korzystnie?

Czekolada

Prawdziwa czekolada ma korzystne działanie na organizm. Kakao będące składnikiem czekolady, jest źródłem kilku składników o działaniu potencjalnie psychoaktywnym. Są to: Anandamidy, które poprawiają nastrój. W organizmie pełnią funkcję neuroprzekaźnika, który wydzielany jest podczas snu oraz relaksu. Tyramina i fenyloetyloamina, o działaniu antydepresyjnym.

Teobromina i kofeina stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Podejrzewane są również za wywołujące „uzależnienie” od czekolady. Kakao zawiera witaminy A, E i z grupy B, tryptofan, który jest wykorzystywany przez mózg do wytwarzania neuroprzekaźnika, zwanego serotoniną, która zapewnia spokój i daje uczucie szczęścia i relaksu. Ponadto czekolada zawiera bardzo dużo magnezu działającego kojąco na mięśnie, rozluźniająco oraz uspokajająco. Ze „słodkości” proponuję zatem wybierać czekoladę powyżej 75% kakao lub kupować surowe, całe ziarna kakaowca i mielić.

Kwasy omega 3

Najważniejszymi kwasami są DHA i EPA, które występują jedynie w rybach morskich. Jeśli zatem dieta dziecka uboga jest w te produkty, należy cały rok suplementować tran. Oprócz niezbędnych kwasów tłuszczowych, dostarczy również bardzo ważnej witaminy D3. Wiele osób błędnie sądzi, że wystarczy spożywać oliwę z oliwek czy inny olej roślinny aby dostarczyć niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w ten sposób dostarczamy głównie kwasy jednonienasycone czy wielonienasycone ale te omega 6. Najważniejszymi natomiast dla układu nerwowego i w ogóle całego organizmu są omega 3, w szczególności DHA i EPA. Dużo się mówi na temat oleju lnianego, jako roślinnego źródła kwasów omega 3 – ALA. Niestety nie każdy organizm ma sprawny enzym delta 6 desaturaza, który potrafi zamienić kwasy ALA, na niezbędne dla organizmu DHA i EPA. Badania wskazuję, na powiązanie wielu chorób autoimmunologicznych z niedoborem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym m.in. z zespołem nadwrażliwości nerwowej, ADHD, Autyzmem, RZS, AZS, chorobą Leśniewskiego-Crohna oraz zespołem wrażliwego jelita. Odpowiednie wysycenie organizmu wszystkimi niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, a więc tymi z oliwy czy oleju rzepakowego, jak również tymi z orzechów oraz rybimi poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Kwas gamma-linolenowy – GLA (omega 6)

Można go znaleźć w oleju z wiesiołka i ogórecznika, ma udokumentowane działanie łagodzące nerwowość u dzieci oraz choroby autoimmunologiczne. Znajduje się wśród trzech najważniejszych kwasów tłuszczowych obok DHA i EPA.

Dobrze zbilansowana dieta

Czyli bogata w pełnowartościowe białko: mięso białe i czerwone, ryby, owoce morza, jaja (jeśli nie ma nietolerancji), grzyby shiitake i boczniaki, w pełnowartościowe źródła energii z węglowodanów: pełnoziarniste pieczywo, w szczególności żytnie, kasze: gryczana, jaglana, komosa ryżowa, amarantus oraz orzechy, warzywa (5 porcji w ciągu dnia) i owoce (1-2 porcje w ciągu dnia). Do picia powinna być podawana jedynie woda oraz soki warzywne czy samodzielnie wyciskane soki owocowe. Posiłki powinny być spożywane co 3-5 godzin dla utrzymania stałego poziomu energetycznego.

Jeśli chcesz skonsultować się z dietetykiem, czy Twoje dziecko odżywia się zdrowo, zadzwoń 796 122 070.

Powiązane posty:

Uwaga – ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

Autor

Iwona Wierzbicka
5 października 2014

Tagi

Komentarzy: 1

  1. Łukasz 14 października 2014 o 16:17

    Ok, pytanie do autora – jak myślisz co będzie dalej?

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Wolisz mieć rację czy wolisz być wolna?

Kochane kobietki! Ten wpis jest do was. Czy macie czasami tak, że wszystko Was denerwuje? Winy upatrujecie we wszystkich dookoła, albo właśnie paradoksalnie tylko i wyłącznie w sobie? Twoja Wina Ulubionym powiedzeniem mojego dziecka jest…

WIĘCEJ >

Uczulający metal

Uczulenie na nikiel Nikiel jest jedną z wielu substancji, która może wywołać uczulenie u człowieka. Alergie na ten pierwiastek zdarzają się dość często, ponieważ jest on szeroko rozpowszechniony w przyrodzie i liczba zachorowań wzrasta, przy…

WIĘCEJ >

9 produktów dla dzieci, których nigdy nie powinny jeść

Czy jako rodzic wiesz, co tak naprawdę dajesz swojemu dziecku do jedzenia? Poniżej kilka najgroźniejszych produktów. Następnym razem zastanów się uważnie, czy faktycznie chcesz to podać swojemu dziecku. Pamiętaj, że dzieciom zmienia się smak i…

WIĘCEJ >

Poranek 1:20 – jak w godzinę i 20 minut się ogarnąć?

Czasami sama się zastanawiam jak to możliwe, że o poranku można zrobić tak dużo… ale wyobraź sobie sytuację, że budzisz się i… zaspałeś? Czy nie jesteś w stanie zrobić tego wszystkiego co robisz w godzinę…

WIĘCEJ >