Gen MTHFR – co to takiego i jaką pełni funkcję?

Metylacja
W biochemii metylacja odnosi się do zamiany atomu wodoru na grupę metylową. Grupa metylowa składa się z czterech atomów, jednego atomu węgla i trzech atomów wodoru (-CH3) i jest przyłączana do określonego enzymu wykonującego określone funkcje. Podczas metylacji grupy metylowe przenoszone są z jednej cząsteczki na inną. Cząsteczka, która ma przyłączoną nową grupę metylową mówi się, że jest zmetylowana. Dostawcy grup metylowych są donorami. Metylacji ulegają nie tylko DNA i RNA, ale również białka, neurotransmitery i fosfolipidy. Metylacja przebiega stale, zmieniając, transformując, oddzielając, dołączając miliony cząsteczek w naszym ciele. Dzięki niej odbudowujemy również nasze komórki.
Jaki jest cel metylacji, do czego ona służy?
- Przekształcenie kwasu foliowego do aktywnej postaci, w przeciwnym wypadku nadmiar kwasu foliowego gromadzi się w organizmie i staje się on toksyczny.
- Eliminacja wysokiego poziom homocysteiny, przekształcenie jej do metioniny, a następnie SAMe (S-adenozylo L-metionina), tu niezbędne są zmetylowane postacie kwasu foliowego oraz witamina B12.
- Przekształcenie witaminy B12 z cyjanokobalamina w metylokobalaminę (aktywną).
- Transmetylacja SAMe do produkcji białek, peptydów, kwasów nukleinowych i fosfolipidów.
- Synteza fosfatydylocholiny, substancji warunkującej strukturę i funkcje błon komórkowych.
- Metylacja zależna od SAMe jest istotna w powstawaniu neuroprzekaźników w OUN (serotoniny, noradrenaliny i dopaminy) oraz hormonu – melatoniny.
- Tworzenie SAMe jest zależne od dostępności w diecie kwasu foliowego, ale również witaminy B12 i choliny. Ważne by witaminy te były w postaci zmetylowanej.
- Synteza glutationu, naszego najważniejszego antyoksydanta.
- Oczyszczania organizmu i usuwanie nadmiaru toksycznych substancji.
- Budowanie i rozkładanie hormonów.
- Naprawa i budowanie DNA i RNA.
- Dostarczenie materiałów do budowy DNA i RNA.
- Regulacja ilości neuroprzekaźników (usuwanie nadmiaru).
- Regulacja stanów zapalnych.
- Aktywacja i inaktywacja genów.
- Eliminacja histaminy.
- Synteza kreatyniny, choliny, karnityny, koenzymu Q10, melatoniny czy białek otoczki mielinowej.
Upośledzenie genu MTHFR
Upośledzenie genu MTHFR może wiązać się z wieloma schorzeniami, dolegliwościami oraz wadami genetycznymi. Podejrzewa się, że sama suplementacja kwasem foliowym, który musi przejść sporo przemian biochemicznych, by móc być wykorzystanym jest promotorem wad genetycznych. Zauważono, że odkąd w 1982 roku wprowadzono suplementację kobiet ciężarnych kwasem foliowym, lawinowo zaczęła wzrastać liczba dzieci z autyzmem. W 1975r – 1 dziecko na 5000 urodzeń, w 1985r -1 na 2500, w 1995r – 1 na 500, a w 2009r – 1 na 110 (www.autismspeaks.org). Podejrzewa się, że suplementacja kwasem foliowym zwiększa przeżycie płodów, które mają wady genetyczne, które w sytuacji nie suplementowania kwasem foliowy obumarłyby. Kwas foliowy zniósł coś takiego jak „selekcja naturalna”. Wielu naukowców podejrzewa, że za autyzmem stoją szczepionki, ale wiedząc, że zaburzenia metylacji to m.in. upośledzenie oczyszczania organizmu, szczepionki dolewają po prostu przysłowiowej oliwy do ognia, przeładowując organizm toksynami.
Zaburzenia metylacji
Zaburzenia metylacji (C677T) zwiększają 2 krotnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, choć tutaj ma również znaczenie inny gen odpowiedzialny za metylację (MTRR A66G). Nieprawidłowy metabolizm kwasu foliowego może prowadzić do hipometylacji DNA i nieprawidłowej segregacji chromosomów, ryzyko zwiększa się czterokrotnie gdy matki mają podwyższony poziom homocysteiny oraz zmutowany gen MTRR A66G (homozygota).
Ponadto z modyfikacją genu MTHFR związane są: większe skłonności do uzależnienia od tytoniu, narkotyków i alkoholu, poronienia, bezpłodność u kobiet i mężczyzn, zatory płucne i zakrzepice, depresje, schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe, fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia, gromadzenie się toksyn w organizmie, możliwość zatrucia lekami typu paracetamol, metotreksat czy lekami przeciwpadaczkowymi, choroba Parkinsona i Alzheimera, demencja układu nerwowego, zespół jelita drażliwego, stan przedcukrzycowy w ciąży, wady płodów, w tym rozszczep kręgosłupa i wady serca, śmierć wewnątrzmaciczna płodu, przedwczesne odklejanie się łożyska, nowotwory, w tym białaczka, gruczolak jelita grubego, oponiak, glejak, nowotwory piersi, tarczycy, prostaty i układu pokarmowego, hiperhomocysteinemia, zawały serca, niski poziom HDL, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne, padaczka, szybsze starzenie się organizmu, nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne o nieznanej etiologii, astma.
Negatywnie na metylację może wpływać też: Skażenie środowiska, chemia w żywności, opakowaniach i kosmetykach, używki typu alkohol, papierosy, narkotyki, leki, niewłaściwe suplementy, nadmiar cukru w diecie (węglowodanów), stany zapalne, przetworzona żywność, dysbioza w jelitach, pleśń, pasożyty, grzyby, aflatoksyny, gluten i nabiał. Osoby ze zmutowanym genem MTHFR muszą radykalnie zmienić styl życia, na całe życie.
Cztery cykle składające się na metylację:
1. Cykl metioniny
Z kluczowym składnikiem metioniną. Dostarczana jest wraz z pożywieniem (głównie mięso, jaja, ryby), następnie przekształcana do homocystetiny i z powrotem do metioniny, z której powstaje SAMe. Kluczowym biomarkerem jest homocysteina. W tym cyklu również znajduje się CBS (gen β−syntazy cystationiny), jego modyfikacja powoduje, że w organizmie gromadzi się zbyt dużo amoniaku i suplementacja donorami grup metylowych może być dyskusyjna przynajmniej w pierwszej fazie oczyszczania organizmu. W tym cyklu znajduje się ścieżka tzw. skrót metylacyjny wykorzystujący fosfatydyloserynę, fosfatodylocholinę, betainę, cholinę, TMG i DMG. Bardzo ważne dla prawidłowych przebiegów są: zmetylowane witaminy B12, B9, B2, magnez (w postaci cytrynianu) oraz B6 (P-5-P), cynk, selenu i mangan. Czasami niezbędna jest również witamina C.
Przy zmutowanym genie CBS należy uważać na zawartość siarki w diecie (mięso, jajka, ryby, czosnek, cebula, warzywa kapustne, białko powinno być wtedy ograniczone do 0,7g na kg/mc), nie należy również suplementować MSM. Modyfikacja genu CBS może powodować problem z usuwaniem amoniaku, co negatywnie wpływa na BH4.
2. Cykl kwasu foliowego
Następuje „wprowadzenie” kwasu foliowego do cyklu poprzez dietę i ewentualną suplementację (np. u kobiet w ciąży). W tym cyklu kwas foliowy dzięki enzymowi MTHFR przekształca się kilkukrotnie do właściwej postaci. Następuje przyśpieszenie lub wyhamowanie wchłaniania kwasu foliowego. Niestety nie zawsze suplementacja zmetylowaną postacią kwasu foliowego 5-MTHF jest możliwa, czasami występują skutki uboczne.
Przy zaburzeniach genu MTHFR C677T mówi się, że suplementacja zmetylowaną postacią kwasu foliowego jest kluczowa dla prawidłowego cyklu zmiany homocysteiny w metioninę i dalej SAMe.
Jednak u niektórych osób ten suplement robi więcej złego niż dobrego. Należy wtedy pozostać jedynie przy TMG. Możliwe są trzy reakcje:
1. Zdecydowana poprawa samopoczucia
2. Huśtawki nastrojów od euforii do depresji
3. Złe samopoczucie już przy małych dawkach
Jeśli odczuwasz, któreś z poniższych symptomów, odstaw suplementację 5-MTHF:
• drażliwość
• bezsenność
• ból mięśni
• bóle stawów
• trądzik
• wysypka
• poważny niepokój
• kołatanie serca
• nudności
• bóle głowy
• migreny
3. Cykl BH 4
Obok cyklu metioniny najbardziej wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników. BH4 jest kofaktorem w procesach niezbędnych do produkcji neurotransmiterów:
- Konwersja fenyloalaniny do tyrozyny przez hydroksylazy fenyloalaniny
- Konwersja tyrozyny i witaminy B6 do L-DOPA przez hydroksylazy tyrozyny
- Konwersja tryptofanu i witaminy B6 do 5-HTP przez hydroksylazą tryptofanu
- BH4 jest również kofaktorem w konwersji argininy do cytruliny i tlenku azotu.
5-HTP jest prekursorem melatoniny i serotoniny. Naprawa cyklu BH4 (przy modyfikacji genu MTHFR A1298C) to zwykle suplementacja: L-DOPA (lewodopa – aminokwas, z którego organizm wytwarza dopaminę), 5-http (5-hydroksytryptofan – zwiększa produkcję serotoniny), B4 – cholina i kwasu foliowego (5-MTHF).
4. Cykl mocznikowy
Nazywany także cyklem ornitynowym. Jest tocykl metaboliczny trzech aminokwasów: ornityny, cytruliny i argininy. Tutaj z amoniaku, dwutlenku węgla i asparaginianu powstaje mocznik. W ten sposób organizm pozbywa się pozostałości w postaci aminokwasów, po produkcji neuroprzekaźników.
Jak wygląda profil genetyczny metylacji?
Jak widać profil genów odpowiedzialnych za metylację jest dość rozbudowany, można go wykonać w USA, np. w 23andme. W Polsce dostępne są jedynie badania polimorfizmu genów: MTHFR C677T oraz A1298C. Do kompletnej oceny profilu metylacyjnego warto wykonać badanie kwasów organicznych i aminokwasów w moczu, poziom homocysteiny, kwasu foliowego i witaminy B12, chociaż one nie muszą nic wnieść. Badaniami dodatkowymi są badanie kału: flora jelitowa, markery stanu zapalnego oraz zonulina – biomarker szczelności bariery jelitowej, analiza nietolerancji pokarmowych IgA, IgG, aminogram oraz neuro panel: Cr (chrom), Cu (miedź), Mg (magnez), Se (selen), Zn (cynk), Mn (mangan), Mo (molibden), arginina, cysteina, glicyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan.
Badana to jedno, ale znalezienie osoby, która potrafi to zinterpretować i połączyć ze sobą oraz właściwie dobrać dietę i suplementy to drugie i chyba najtrudniejsze.
Artykuł napisała Iwona Wierzbicka dla Food Forum
Gen MTHFR – czytaj artykuł w pdf:
Gen MTHFR – Iwona Wierzbicka dla Food Forum
Uwaga: ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.
Autor

Iwona Wierzbicka
Metylacja
W biochemii metylacja odnosi się do zamiany atomu wodoru na grupę metylową. Grupa metylowa składa się z czterech atomów, jednego atomu węgla i trzech atomów wodoru (-CH3) i jest przyłączana do określonego enzymu wykonującego określone funkcje. Podczas metylacji grupy metylowe przenoszone są z jednej cząsteczki na inną. Cząsteczka, która ma przyłączoną nową grupę metylową mówi się, że jest zmetylowana. Dostawcy grup metylowych są donorami. Metylacji ulegają nie tylko DNA i RNA, ale również białka, neurotransmitery i fosfolipidy. Metylacja przebiega stale, zmieniając, transformując, oddzielając, dołączając miliony cząsteczek w naszym ciele. Dzięki niej odbudowujemy również nasze komórki.
Jaki jest cel metylacji, do czego ona służy?
- Przekształcenie kwasu foliowego do aktywnej postaci, w przeciwnym wypadku nadmiar kwasu foliowego gromadzi się w organizmie i staje się on toksyczny.
- Eliminacja wysokiego poziom homocysteiny, przekształcenie jej do metioniny, a następnie SAMe (S-adenozylo L-metionina), tu niezbędne są zmetylowane postacie kwasu foliowego oraz witamina B12.
- Przekształcenie witaminy B12 z cyjanokobalamina w metylokobalaminę (aktywną).
- Transmetylacja SAMe do produkcji białek, peptydów, kwasów nukleinowych i fosfolipidów.
- Synteza fosfatydylocholiny, substancji warunkującej strukturę i funkcje błon komórkowych.
- Metylacja zależna od SAMe jest istotna w powstawaniu neuroprzekaźników w OUN (serotoniny, noradrenaliny i dopaminy) oraz hormonu – melatoniny.
- Tworzenie SAMe jest zależne od dostępności w diecie kwasu foliowego, ale również witaminy B12 i choliny. Ważne by witaminy te były w postaci zmetylowanej.
- Synteza glutationu, naszego najważniejszego antyoksydanta.
- Oczyszczania organizmu i usuwanie nadmiaru toksycznych substancji.
- Budowanie i rozkładanie hormonów.
- Naprawa i budowanie DNA i RNA.
- Dostarczenie materiałów do budowy DNA i RNA.
- Regulacja ilości neuroprzekaźników (usuwanie nadmiaru).
- Regulacja stanów zapalnych.
- Aktywacja i inaktywacja genów.
- Eliminacja histaminy.
- Synteza kreatyniny, choliny, karnityny, koenzymu Q10, melatoniny czy białek otoczki mielinowej.
Upośledzenie genu MTHFR
Upośledzenie genu MTHFR może wiązać się z wieloma schorzeniami, dolegliwościami oraz wadami genetycznymi. Podejrzewa się, że sama suplementacja kwasem foliowym, który musi przejść sporo przemian biochemicznych, by móc być wykorzystanym jest promotorem wad genetycznych. Zauważono, że odkąd w 1982 roku wprowadzono suplementację kobiet ciężarnych kwasem foliowym, lawinowo zaczęła wzrastać liczba dzieci z autyzmem. W 1975r – 1 dziecko na 5000 urodzeń, w 1985r -1 na 2500, w 1995r – 1 na 500, a w 2009r – 1 na 110 (www.autismspeaks.org). Podejrzewa się, że suplementacja kwasem foliowym zwiększa przeżycie płodów, które mają wady genetyczne, które w sytuacji nie suplementowania kwasem foliowy obumarłyby. Kwas foliowy zniósł coś takiego jak „selekcja naturalna”. Wielu naukowców podejrzewa, że za autyzmem stoją szczepionki, ale wiedząc, że zaburzenia metylacji to m.in. upośledzenie oczyszczania organizmu, szczepionki dolewają po prostu przysłowiowej oliwy do ognia, przeładowując organizm toksynami.
Zaburzenia metylacji
Zaburzenia metylacji (C677T) zwiększają 2 krotnie ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa, choć tutaj ma również znaczenie inny gen odpowiedzialny za metylację (MTRR A66G). Nieprawidłowy metabolizm kwasu foliowego może prowadzić do hipometylacji DNA i nieprawidłowej segregacji chromosomów, ryzyko zwiększa się czterokrotnie gdy matki mają podwyższony poziom homocysteiny oraz zmutowany gen MTRR A66G (homozygota).
Ponadto z modyfikacją genu MTHFR związane są: większe skłonności do uzależnienia od tytoniu, narkotyków i alkoholu, poronienia, bezpłodność u kobiet i mężczyzn, zatory płucne i zakrzepice, depresje, schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe, fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia, gromadzenie się toksyn w organizmie, możliwość zatrucia lekami typu paracetamol, metotreksat czy lekami przeciwpadaczkowymi, choroba Parkinsona i Alzheimera, demencja układu nerwowego, zespół jelita drażliwego, stan przedcukrzycowy w ciąży, wady płodów, w tym rozszczep kręgosłupa i wady serca, śmierć wewnątrzmaciczna płodu, przedwczesne odklejanie się łożyska, nowotwory, w tym białaczka, gruczolak jelita grubego, oponiak, glejak, nowotwory piersi, tarczycy, prostaty i układu pokarmowego, hiperhomocysteinemia, zawały serca, niski poziom HDL, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne, padaczka, szybsze starzenie się organizmu, nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne o nieznanej etiologii, astma.
Negatywnie na metylację może wpływać też: Skażenie środowiska, chemia w żywności, opakowaniach i kosmetykach, używki typu alkohol, papierosy, narkotyki, leki, niewłaściwe suplementy, nadmiar cukru w diecie (węglowodanów), stany zapalne, przetworzona żywność, dysbioza w jelitach, pleśń, pasożyty, grzyby, aflatoksyny, gluten i nabiał. Osoby ze zmutowanym genem MTHFR muszą radykalnie zmienić styl życia, na całe życie.
Cztery cykle składające się na metylację:
1. Cykl metioniny
Z kluczowym składnikiem metioniną. Dostarczana jest wraz z pożywieniem (głównie mięso, jaja, ryby), następnie przekształcana do homocystetiny i z powrotem do metioniny, z której powstaje SAMe. Kluczowym biomarkerem jest homocysteina. W tym cyklu również znajduje się CBS (gen β−syntazy cystationiny), jego modyfikacja powoduje, że w organizmie gromadzi się zbyt dużo amoniaku i suplementacja donorami grup metylowych może być dyskusyjna przynajmniej w pierwszej fazie oczyszczania organizmu. W tym cyklu znajduje się ścieżka tzw. skrót metylacyjny wykorzystujący fosfatydyloserynę, fosfatodylocholinę, betainę, cholinę, TMG i DMG. Bardzo ważne dla prawidłowych przebiegów są: zmetylowane witaminy B12, B9, B2, magnez (w postaci cytrynianu) oraz B6 (P-5-P), cynk, selenu i mangan. Czasami niezbędna jest również witamina C.
Przy zmutowanym genie CBS należy uważać na zawartość siarki w diecie (mięso, jajka, ryby, czosnek, cebula, warzywa kapustne, białko powinno być wtedy ograniczone do 0,7g na kg/mc), nie należy również suplementować MSM. Modyfikacja genu CBS może powodować problem z usuwaniem amoniaku, co negatywnie wpływa na BH4.
2. Cykl kwasu foliowego
Następuje „wprowadzenie” kwasu foliowego do cyklu poprzez dietę i ewentualną suplementację (np. u kobiet w ciąży). W tym cyklu kwas foliowy dzięki enzymowi MTHFR przekształca się kilkukrotnie do właściwej postaci. Następuje przyśpieszenie lub wyhamowanie wchłaniania kwasu foliowego. Niestety nie zawsze suplementacja zmetylowaną postacią kwasu foliowego 5-MTHF jest możliwa, czasami występują skutki uboczne.
Przy zaburzeniach genu MTHFR C677T mówi się, że suplementacja zmetylowaną postacią kwasu foliowego jest kluczowa dla prawidłowego cyklu zmiany homocysteiny w metioninę i dalej SAMe.
Jednak u niektórych osób ten suplement robi więcej złego niż dobrego. Należy wtedy pozostać jedynie przy TMG. Możliwe są trzy reakcje:
1. Zdecydowana poprawa samopoczucia
2. Huśtawki nastrojów od euforii do depresji
3. Złe samopoczucie już przy małych dawkach
Jeśli odczuwasz, któreś z poniższych symptomów, odstaw suplementację 5-MTHF:
• drażliwość
• bezsenność
• ból mięśni
• bóle stawów
• trądzik
• wysypka
• poważny niepokój
• kołatanie serca
• nudności
• bóle głowy
• migreny
3. Cykl BH 4
Obok cyklu metioniny najbardziej wpływa na funkcjonowanie neuroprzekaźników. BH4 jest kofaktorem w procesach niezbędnych do produkcji neurotransmiterów:
- Konwersja fenyloalaniny do tyrozyny przez hydroksylazy fenyloalaniny
- Konwersja tyrozyny i witaminy B6 do L-DOPA przez hydroksylazy tyrozyny
- Konwersja tryptofanu i witaminy B6 do 5-HTP przez hydroksylazą tryptofanu
- BH4 jest również kofaktorem w konwersji argininy do cytruliny i tlenku azotu.
5-HTP jest prekursorem melatoniny i serotoniny. Naprawa cyklu BH4 (przy modyfikacji genu MTHFR A1298C) to zwykle suplementacja: L-DOPA (lewodopa – aminokwas, z którego organizm wytwarza dopaminę), 5-http (5-hydroksytryptofan – zwiększa produkcję serotoniny), B4 – cholina i kwasu foliowego (5-MTHF).
4. Cykl mocznikowy
Nazywany także cyklem ornitynowym. Jest tocykl metaboliczny trzech aminokwasów: ornityny, cytruliny i argininy. Tutaj z amoniaku, dwutlenku węgla i asparaginianu powstaje mocznik. W ten sposób organizm pozbywa się pozostałości w postaci aminokwasów, po produkcji neuroprzekaźników.
Jak wygląda profil genetyczny metylacji?
Jak widać profil genów odpowiedzialnych za metylację jest dość rozbudowany, można go wykonać w USA, np. w 23andme. W Polsce dostępne są jedynie badania polimorfizmu genów: MTHFR C677T oraz A1298C. Do kompletnej oceny profilu metylacyjnego warto wykonać badanie kwasów organicznych i aminokwasów w moczu, poziom homocysteiny, kwasu foliowego i witaminy B12, chociaż one nie muszą nic wnieść. Badaniami dodatkowymi są badanie kału: flora jelitowa, markery stanu zapalnego oraz zonulina – biomarker szczelności bariery jelitowej, analiza nietolerancji pokarmowych IgA, IgG, aminogram oraz neuro panel: Cr (chrom), Cu (miedź), Mg (magnez), Se (selen), Zn (cynk), Mn (mangan), Mo (molibden), arginina, cysteina, glicyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan.
Badana to jedno, ale znalezienie osoby, która potrafi to zinterpretować i połączyć ze sobą oraz właściwie dobrać dietę i suplementy to drugie i chyba najtrudniejsze.
Artykuł napisała Iwona Wierzbicka dla Food Forum
Gen MTHFR – czytaj artykuł w pdf:
Gen MTHFR – Iwona Wierzbicka dla Food Forum
Uwaga: ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.
Autor
Tagi
Podobne tematy
Najlepsze źródło wapnia – skorupka jaja
Skorupki jaja kurzego zawierają sole wapnia, miedź, fluor, żelazo mangan, molibden, siarę, krzem, selen, cynk i stront. Stront ma podwójne działanie: hamujące w stosunku do osteoklastów (komórek kościogubnych) i pobudzające czynności osteoblastów (komórek kościotwórczych).
WIĘCEJ >8 powodów dlaczego dieta nie działa?
Źle dobrana dieta to dieta, która nie ma prawa działać na osobie, która ją stosuje. Może być tak, że ściągnęliśmy sobie dietę z internetu albo wzięliśmy ją od koleżanki, która powiedziała, że to fantastyczna dieta,
WIĘCEJ >Candida – co to takiego?
Candida – co to? Candida albicans – są to drożdżaki obecne w organizmie każdego człowieka. Z reguły niegroźne pod warunkiem, że jest zachowana prawidłowa flora bakteryjna układu pokarmowego. Problem rozpoczyna się, gdy Candida zaczyna przerastać…
WIĘCEJ >Gdy jelito cieknie – co jeść? Jelito przesiąkliwe a dieta
„Wszystkie choroby zaczynają się w jelitach” Hipokrates wypowiedział te słowa 2000 lat temu. On już wtedy wiedział, a my potrzebowaliśmy tyle czasu by to zrozumieć. Jelita – nasz drugi mózg Wciąż widać zdziwienie na twarzach…
WIĘCEJ >