logo
Szukaj
open close

Jakie badania wykonać przed ciążą?

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Tagi

Jakie badania wykonać przed ciążą?

jakie-badania-wykonac-przed-ciaza.jpg

Badania diagnostyczne to bardzo istotny element przygotowań do ciąży. Pomogą one nie tylko zdiagnozować ewentualne problemy, które mogą przysporzyć trudności ze spłodzeniem potomka lub donoszeniem ciąży do końca. Pokazują również, na jakich aspektach należy szczególnie skupić się w trakcie przygotowań do oraz w czasie samej ciąży. Warto zdać sobie sprawę, że takie badania kobieta powinna rozważyć na rok przed planowanym zajściem w ciążę. Taki okres, daje odpowiednią ilość czasu nie tylko do wyprowadzenia organizmu „na prostą”, ale też na wprowadzenie wielu ważnych dla ciąży aspektów na wyższy poziom. Poniżej prezentuję wam badania, które warto wykonać, jeśli kompleksowo chcesz przygotować się do ciąży.

Morfologia z rozmazem

Morfologia z rozmazem to podstawowe badania krwi dla każdego, kto chce sprawdzić stan swojego zdrowia. Badanie to powinno stanowić podstawę w diagnostyce kobiety planującej zajście w ciążę. Z morfologii krwi można odczytać naprawdę wiele. Wystarczy spojrzeć na nią z odpowiedniej perspektywy. Daje ona całościowy obraz stanu organizmu na wielu płaszczyznach i wskazuje na podstawowe problemy w nim występujące.

Lipidogram

Cholesterol całkowity, trójglicerydy oraz frakcje HDL i LDL – te badania są zawarte w lipidogramie. Sam cholesterol jest prekursorem do hormonów płciowych, czy też witaminy D, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wchodzi on w skład mózgu, zarówno u dorosłych jak i u dziecka. Odpowiednie poziomy poszczególnych parametrów mogą wskazać na ewentualne zaburzenia na kilku płaszczyznach, od gospodarki hormonalnej do stanów zapalnych w organizmie. Warto więc dopisać je do listy podstawowych badań.

OB i CRP

Stany zapalne to pojęcie bardzo ogólne. Powstają one w naszym organizmie cały czas i są naturalnym elementem naszego istnienia. Problem pojawia się, gdy wymkną się one spod kontroli. W takiej sytuacji mogą siać w organizmie prawdziwe spustoszenie prowadząc do niedoborów, problemów z organami, czy utrudniając spłodzenie potomka. Sprawdzenie podstawowych markerów stanów zapalnych, daje dobry obraz tego, jak sytuacja z nimi wygląda w organizmie.

Poziom glukozy i insuliny na czczo

Gospodarka cukrowa to niezwykle ważny i złożony element ludzkiego organizmu. Jej poprawne funkcjonowanie oznacza ciągłą dostawę niezbędnego do pracy komórek paliwa. Jej zaburzenia są bardzo często początkiem poważniejszych problemów takich jak chroniczne zmęczenie, powstawanie stanów zapalnych czy zaburzenia hormonalne. Coraz częściej zaburzenia te prowadzą do problemów z zajściem w ciążę, później natomiast powodują nienaturalnie duże rozmiary noworodków, które od pierwszego dnia życia są bardziej podatne na nadwagę oraz inne problemy zdrowotne. Jeszcze lepszym badaniem wydaje się wykonanie kilku punktowej krzywej z pomiarami glukozy oraz insuliny.

Panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4, AntyTPO, AntyTG i USG tarczycy)

Niedoczynność tarczycy można powoli zacząć zaliczać do chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej w organizmach kobiet pojawia się problem, jakim jest słabo pracujący gruczoł tarczowy. Nierzadko, towarzyszy temu zapalenie tarczycy nazywane Hashimoto, spowodowane autoagresją. Jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, że hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w trakcie ciąży. Sama niedoczynność tarczycy wskazuje niejednokrotnie na występowanie niedoborów ważnych składników odżywczych w organizmie, co również może stanowić poważny problem. Dodatkowym zagrożeniem, jest wystąpienie choroby autoimmunologicznej, która oznacza nieprawidłową pracę układu odpornościowego i jego nadmierne pobudzenie. W takiej sytuacji, gdy organizm atakuje np. swoją tarczycę uznając ją za coś obcego, analogiczna sytuacja może wystąpić w kierunku płodu. Warto więc zbadać nie tylko funkcjonowanie tarczycy za pomocą TSH, FT3 i FT4, ale również ewentualne występowanie choroby autoimmunizacyjnej tarczycy za pomocą badań przeciwciał AntyTPO i AntyTG oraz USG tarczycy.

Panel hormonów płciowych (LH, FSH, prolaktyna, progesteron, estradiol, testosteron całkowity i wolny, SHBG)

Hormon płciowe u kobiet są niezwykle ważną i delikatną kwestią. Delikatną nie tylko w przenośni, ale też w praktyce, ponieważ w porównaniu do mężczyzn, u kobiet dużo łatwiej o wystąpienie problemów hormonalnych. Warto zdawać sobie sprawę, że wszelkie większe zaburzenia w gospodarce hormonalnej, mogą skutecznie sabotować próby zajścia w ciążę. Mogą również wpływać negatywnie na rozwój dziecka w momencie, gdy w ciążę już uda się zajść. Warto mieć pod kontrolą swoje hormony, ponieważ takie problemy jak policystyczne jajniki, przewaga estrogenowa, czy nadmiar androgenów są niestety w dzisiejszych czasach częste. Chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach hormonalnych? Dołącz do webinarium!

Hormony nadnerczy (kortyzol i DHEA-S)

Kortyzol to najpopularniejszy hormon stresowy. Produkowany jest przez nasz organizm w momencie sytuacji… stresowej. Kiedyś, służył naszym przodkom do skutecznej ucieczki przed tygrysem. Wydzielany był więc tylko sporadycznie, w sytuacjach naprawdę wyjątkowych. Dziś, niestety mamy problem z przewlekle podniesionym kortyzolem. Stresują nas korki na ulicach, szef w pracy oraz światło niebieskie z telewizora i telefonu komórkowego wieczorem. Przewlekle podniesiony poziom hormonów stresowych, może prowadzić do wielu problemów, takich jak zaburzenia gospodarki cukrowej czy stany zapalne, które sabotują funkcjonowanie wielu narządów. A DHEA? To również hormon produkowany przez nadnercza, jest nazywany hormonem młodości i jest prekursorem do innych hormonów płciowych. Bardzo często przewlekle podniesiony kortyzol powoduje obniżenie poziomu tego hormonu. Odpowiednia równowaga i poziomy obydwu będą bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Będą niezwykle istotne, by organizm był gotów na przyjęcie ciąży.

Poziom witaminy D

Witamina D ma niemal niezliczone funkcje w ludzkim organizmie. Podstawową funkcją, jest zwiększenie wchłaniania wapnia oraz fosforu przez organizm. Jest kluczowa dla poprawnego funkcjonowania wielu narządów. Jednak najważniejsze z naszej perspektywy jest to, że odpowiada za budowę kości. Ponadto, wpływa też na przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobory witaminy D w ciąży, powiązane są chociażby z takimi problemami jak cukrzyca ciążowa, a samo dziecko po narodzinach z dużym prawdopodobieństwem będzie miało osłabioną budowę kośćca oraz zębów w przyszłości. Dodatkowo u dzieci, których matki nie zadbały o podaż tej witaminy, częściej rozwijają się choroby takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby autoimmunizacyjne oraz wiele innych. Zbadanie poziomu tej witaminy jest niezbędne do dobrania odpowiedniej dawki potrzebnej do suplementacji przed i w trakcie ciąży.

Panel wątrobowy (AST, ALT, GGTP)

Wątroba, to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Ma swój spory udział w gospodarce glukozowo-insulinowej, produkuje sporą ilość cholesterolu, odpowiada za trawienie i co warte zapamiętania i podkreślenia – jest kluczowa jeśli chodzi o detoks i stany zapalne. Wątroba odpowiada za pozbywanie się toksyn i metali ciężkich, a sprawny proces na tej płaszczyźnie, to coś niesamowicie istotnego w trakcie ciąży. Dziecko rozwijające się w brzuchu matki jest dużo bardziej podatne na toksyny niż my, dorośli ludzie. Wątroba produkuje też najsilniejszy znany przeciwutleniacz – glutation, będzie więc kluczowa w walce ze stanami zapalnymi. Te są często preludium do wielu problemów zdrowotnych, również tych mogących utrudnić zajście lub poprawny przebieg ciąży.

Gospodarka żelazowa (żelazo, ferretyna, transferryna)

Żelazo, to jeden z ważniejszych składników odżywczych w naszym organizmie, wchodzący w skład wielu istotnych procesów, chociażby takich jak transport tlenu. Badanie gospodarki żelazowej pokazuje nie tylko jak wygląda ilość samego żelaza. Można z niej wywnioskować chociażby problemy z wchłanianiem w jelitach oraz przewlekłe stany zapalne w organizmie. W zestawieniu z morfologią, daje odpowiedzi na jeszcze więcej pytań.

Poziom kwasu foliowego i witaminy B12

Kwas foliowy i jego rola w prawidłowym przebiegu ciąży i rozwoju płodu jest powszechnie znany. Zadbanie o odpowiedni poziom folianów przed oraz w trakcie ciąży, zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej i warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Badanie witaminy B12 jest ważne z kilku względów. Jej niedobory są wiązane z anemią oraz zaburzeniami rozwojowymi, również jeśli chodzi o mózg dziecka. Po drugie, jej wynik może nam wskazać na ewentualne zaburzenia metylacji, a w przypadku ich występowania, niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do problemu.

Określenie grupy krwi u obojga rodziców

Jest to niezwykle ważne badanie, mogące wykluczyć „konflikt serologiczny”, który może być przyczyną poważnych wad rozwojowych u dziecka.

Uwaga: ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

AutorMateusz Ostręga

Badania diagnostyczne to bardzo istotny element przygotowań do ciąży. Pomogą one nie tylko zdiagnozować ewentualne problemy, które mogą przysporzyć trudności ze spłodzeniem potomka lub donoszeniem ciąży do końca. Pokazują również, na jakich aspektach należy szczególnie skupić się w trakcie przygotowań do oraz w czasie samej ciąży. Warto zdać sobie sprawę, że takie badania kobieta powinna rozważyć na rok przed planowanym zajściem w ciążę. Taki okres, daje odpowiednią ilość czasu nie tylko do wyprowadzenia organizmu „na prostą”, ale też na wprowadzenie wielu ważnych dla ciąży aspektów na wyższy poziom. Poniżej prezentuję wam badania, które warto wykonać, jeśli kompleksowo chcesz przygotować się do ciąży.

Morfologia z rozmazem

Morfologia z rozmazem to podstawowe badania krwi dla każdego, kto chce sprawdzić stan swojego zdrowia. Badanie to powinno stanowić podstawę w diagnostyce kobiety planującej zajście w ciążę. Z morfologii krwi można odczytać naprawdę wiele. Wystarczy spojrzeć na nią z odpowiedniej perspektywy. Daje ona całościowy obraz stanu organizmu na wielu płaszczyznach i wskazuje na podstawowe problemy w nim występujące.

Lipidogram

Cholesterol całkowity, trójglicerydy oraz frakcje HDL i LDL – te badania są zawarte w lipidogramie. Sam cholesterol jest prekursorem do hormonów płciowych, czy też witaminy D, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wchodzi on w skład mózgu, zarówno u dorosłych jak i u dziecka. Odpowiednie poziomy poszczególnych parametrów mogą wskazać na ewentualne zaburzenia na kilku płaszczyznach, od gospodarki hormonalnej do stanów zapalnych w organizmie. Warto więc dopisać je do listy podstawowych badań.

OB i CRP

Stany zapalne to pojęcie bardzo ogólne. Powstają one w naszym organizmie cały czas i są naturalnym elementem naszego istnienia. Problem pojawia się, gdy wymkną się one spod kontroli. W takiej sytuacji mogą siać w organizmie prawdziwe spustoszenie prowadząc do niedoborów, problemów z organami, czy utrudniając spłodzenie potomka. Sprawdzenie podstawowych markerów stanów zapalnych, daje dobry obraz tego, jak sytuacja z nimi wygląda w organizmie.

Poziom glukozy i insuliny na czczo

Gospodarka cukrowa to niezwykle ważny i złożony element ludzkiego organizmu. Jej poprawne funkcjonowanie oznacza ciągłą dostawę niezbędnego do pracy komórek paliwa. Jej zaburzenia są bardzo często początkiem poważniejszych problemów takich jak chroniczne zmęczenie, powstawanie stanów zapalnych czy zaburzenia hormonalne. Coraz częściej zaburzenia te prowadzą do problemów z zajściem w ciążę, później natomiast powodują nienaturalnie duże rozmiary noworodków, które od pierwszego dnia życia są bardziej podatne na nadwagę oraz inne problemy zdrowotne. Jeszcze lepszym badaniem wydaje się wykonanie kilku punktowej krzywej z pomiarami glukozy oraz insuliny.

Panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4, AntyTPO, AntyTG i USG tarczycy)

Niedoczynność tarczycy można powoli zacząć zaliczać do chorób cywilizacyjnych. Coraz częściej w organizmach kobiet pojawia się problem, jakim jest słabo pracujący gruczoł tarczowy. Nierzadko, towarzyszy temu zapalenie tarczycy nazywane Hashimoto, spowodowane autoagresją. Jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, że hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka w trakcie ciąży. Sama niedoczynność tarczycy wskazuje niejednokrotnie na występowanie niedoborów ważnych składników odżywczych w organizmie, co również może stanowić poważny problem. Dodatkowym zagrożeniem, jest wystąpienie choroby autoimmunologicznej, która oznacza nieprawidłową pracę układu odpornościowego i jego nadmierne pobudzenie. W takiej sytuacji, gdy organizm atakuje np. swoją tarczycę uznając ją za coś obcego, analogiczna sytuacja może wystąpić w kierunku płodu. Warto więc zbadać nie tylko funkcjonowanie tarczycy za pomocą TSH, FT3 i FT4, ale również ewentualne występowanie choroby autoimmunizacyjnej tarczycy za pomocą badań przeciwciał AntyTPO i AntyTG oraz USG tarczycy.

Panel hormonów płciowych (LH, FSH, prolaktyna, progesteron, estradiol, testosteron całkowity i wolny, SHBG)

Hormon płciowe u kobiet są niezwykle ważną i delikatną kwestią. Delikatną nie tylko w przenośni, ale też w praktyce, ponieważ w porównaniu do mężczyzn, u kobiet dużo łatwiej o wystąpienie problemów hormonalnych. Warto zdawać sobie sprawę, że wszelkie większe zaburzenia w gospodarce hormonalnej, mogą skutecznie sabotować próby zajścia w ciążę. Mogą również wpływać negatywnie na rozwój dziecka w momencie, gdy w ciążę już uda się zajść. Warto mieć pod kontrolą swoje hormony, ponieważ takie problemy jak policystyczne jajniki, przewaga estrogenowa, czy nadmiar androgenów są niestety w dzisiejszych czasach częste. Chcesz dowiedzieć się więcej o zaburzeniach hormonalnych? Dołącz do webinarium!

Hormony nadnerczy (kortyzol i DHEA-S)

Kortyzol to najpopularniejszy hormon stresowy. Produkowany jest przez nasz organizm w momencie sytuacji… stresowej. Kiedyś, służył naszym przodkom do skutecznej ucieczki przed tygrysem. Wydzielany był więc tylko sporadycznie, w sytuacjach naprawdę wyjątkowych. Dziś, niestety mamy problem z przewlekle podniesionym kortyzolem. Stresują nas korki na ulicach, szef w pracy oraz światło niebieskie z telewizora i telefonu komórkowego wieczorem. Przewlekle podniesiony poziom hormonów stresowych, może prowadzić do wielu problemów, takich jak zaburzenia gospodarki cukrowej czy stany zapalne, które sabotują funkcjonowanie wielu narządów. A DHEA? To również hormon produkowany przez nadnercza, jest nazywany hormonem młodości i jest prekursorem do innych hormonów płciowych. Bardzo często przewlekle podniesiony kortyzol powoduje obniżenie poziomu tego hormonu. Odpowiednia równowaga i poziomy obydwu będą bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Będą niezwykle istotne, by organizm był gotów na przyjęcie ciąży.

Poziom witaminy D

Witamina D ma niemal niezliczone funkcje w ludzkim organizmie. Podstawową funkcją, jest zwiększenie wchłaniania wapnia oraz fosforu przez organizm. Jest kluczowa dla poprawnego funkcjonowania wielu narządów. Jednak najważniejsze z naszej perspektywy jest to, że odpowiada za budowę kości. Ponadto, wpływa też na przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobory witaminy D w ciąży, powiązane są chociażby z takimi problemami jak cukrzyca ciążowa, a samo dziecko po narodzinach z dużym prawdopodobieństwem będzie miało osłabioną budowę kośćca oraz zębów w przyszłości. Dodatkowo u dzieci, których matki nie zadbały o podaż tej witaminy, częściej rozwijają się choroby takie jak cukrzyca, nowotwory, choroby autoimmunizacyjne oraz wiele innych. Zbadanie poziomu tej witaminy jest niezbędne do dobrania odpowiedniej dawki potrzebnej do suplementacji przed i w trakcie ciąży.

Panel wątrobowy (AST, ALT, GGTP)

Wątroba, to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Ma swój spory udział w gospodarce glukozowo-insulinowej, produkuje sporą ilość cholesterolu, odpowiada za trawienie i co warte zapamiętania i podkreślenia – jest kluczowa jeśli chodzi o detoks i stany zapalne. Wątroba odpowiada za pozbywanie się toksyn i metali ciężkich, a sprawny proces na tej płaszczyźnie, to coś niesamowicie istotnego w trakcie ciąży. Dziecko rozwijające się w brzuchu matki jest dużo bardziej podatne na toksyny niż my, dorośli ludzie. Wątroba produkuje też najsilniejszy znany przeciwutleniacz – glutation, będzie więc kluczowa w walce ze stanami zapalnymi. Te są często preludium do wielu problemów zdrowotnych, również tych mogących utrudnić zajście lub poprawny przebieg ciąży.

Gospodarka żelazowa (żelazo, ferretyna, transferryna)

Żelazo, to jeden z ważniejszych składników odżywczych w naszym organizmie, wchodzący w skład wielu istotnych procesów, chociażby takich jak transport tlenu. Badanie gospodarki żelazowej pokazuje nie tylko jak wygląda ilość samego żelaza. Można z niej wywnioskować chociażby problemy z wchłanianiem w jelitach oraz przewlekłe stany zapalne w organizmie. W zestawieniu z morfologią, daje odpowiedzi na jeszcze więcej pytań.

Poziom kwasu foliowego i witaminy B12

Kwas foliowy i jego rola w prawidłowym przebiegu ciąży i rozwoju płodu jest powszechnie znany. Zadbanie o odpowiedni poziom folianów przed oraz w trakcie ciąży, zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej i warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Badanie witaminy B12 jest ważne z kilku względów. Jej niedobory są wiązane z anemią oraz zaburzeniami rozwojowymi, również jeśli chodzi o mózg dziecka. Po drugie, jej wynik może nam wskazać na ewentualne zaburzenia metylacji, a w przypadku ich występowania, niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do problemu.

Określenie grupy krwi u obojga rodziców

Jest to niezwykle ważne badanie, mogące wykluczyć „konflikt serologiczny”, który może być przyczyną poważnych wad rozwojowych u dziecka.

Uwaga: ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

Autor

Mateusz Ostręga
28 listopada 2017

Tagi

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Dlaczego nie powinno się trenować wieczorem?

XXI wiek dostarcza nam pewnych problemów. Większość z nas pracuje od rana do wieczora i na ewentualny trening, znajduje czas dopiero wieczorem. No, może znalazłby rano, ale przecież każdy z nas lubi sobie pospać, prawda?…

WIĘCEJ >

Badania przed ciążą, o których lekarz Ci nie powie!

Oprócz podstawowych badań przed ciążą, można również wykonać szerszą diagnostykę. O poniższych badaniach nie mówi prawie żaden lekarz, a mogą one pomóc uniknąć wielu powikłań. Badanie jodu w dobowej zbiórce moczu po spożyciu jodu Jod…

WIĘCEJ >

Czy insulinooporność prowadzi do zaburzeń hormonalnych?

Nie każda insulinooporność jest patologią. Jest to dość naturalny stan u osób na dietach o bardzo niskiej podaży węglowodanów czy też kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Taka fizjologiczna insulinooporność nie jest problemem, bo nie wynika…

WIĘCEJ >

Cukrzyca typ 1 – sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka, możesz zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1. Zrób badania: anty-GAD, anty-IA2. Przebadaj swoje dziecko, zmień dietę jeśli we krwi wyjdą przeciwciała.

WIĘCEJ >