logo
Szukaj
open close
logo
Szukaj
Szukaj

Śmietany w Tesco – przegląd asortymentu

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietę!

Tagi

Śmietany w Tesco – przegląd asortymentu

smietana-99995.jpg

Poszłam dzisiaj (21-10-2014) na tzw. zwiady do Tesco by przyjrzeć się śmietanom. Kiedyś (kiedy jeszcze spożywałam nabiał, teraz robię to rzadko) szukałam śmietany do jagód z cukrem i jakież rozczarowanie, nie mogłam znaleźć żadnej bez dodatków. Jak już była bez dodatków (podobno) to nie miała nic na etykiecie poza wartościami odżywczymi. Zatem pewności co do składu nie było. Dzisiaj miło się zaskoczyłam, gdyż wybór był spory i były śmietany bez dodatków. Oczywiście pokazuję tu typowe śmietany marketowe, nie skupiam się na tych eko dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Zdjęcia poniżej to asortyment Tesco w Opolu (w dn. 21-10-2014).

Co mi się osobiście w praktyce produkcji śmietan nie podoba to dodatek skrobi modyfikowanej z kukurydzy, którą używa się również do produkcji syropu fruktozowo – glukozowego. Kukurydza to chyba po soi jedno z bardziej zmodyfikowanych zbóż. Swojego czasu po internecie krążył film ze zmutowanymi myszkami. Znalazłam również materiały o mutacjach genetycznych GMO, które uodporniają kukurydzę na Roundup, przez co można spryskać całe pole – zginie wszystko oprócz kukurydzy. Ale, że Roundup jest herbicydem systemicznym, to już w tej kukurydzy w jakimś stopniu pozostaje.

Cyt z wikipedii: „Nasiona zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup noszą oznaczenie Roundup Ready. W USA 80% powierzchni upraw kukurydzy zajmuje kukurydza Roundup Ready. Tę cechę posiada w USA 93% nasion soi.” (źródło cytatu).

Pektyna jako zagęstnik, to nie jest coś co należy piętnować, gdyż jej pochodzenie jest naturalne (występuje w owocach), aczkolwiek kiedyś nie było potrzeby zagęszczania śmietany – sama się robiła gęsta po jakimś czasie. Pamiętam to odstawianie butelki na jakiś czas do stężenia. Pamiętacie te butelki stawiane pod drzwiami w blokach? Kolor kapsla oznaczał zawartość tłuszczu. Później trzeba było poczekać nim zgęstnieje, bo taka płynna źle się komponowała z truskawkami i cukrem.

Dziwne MIXY. Nie rozumiem sensu produktów typu: miks mleczny, ukwaszona emulsja tłuszczowa, kremowy mix. Do czego to zostało wymyślone i w jakim celu? Chcesz olej roślinny – polej oliwą, chcesz coś białego – śmietaną lub jogurtem, albo wymieszaj oliwę i jogurt. Takie mixy to mixy chemii, wody, mleka w proszku lub maślanki oraz tłuszczów roślinnych, np. palmowego. Czy potrzebujemy do szczęścia takich tworów? To mi przypomina zupki w proszku, które nie powinny się nazywać „zupą”, to słowo jak dla mnie oznacza coś więcej niż proszek chemii do zalania wodą.

Bez składu. Niektórzy producenci są dość oszczędni w słowach co do składu produktu, a może po prostu tam jest tylko śmietana i nic więcej, zatem nie ma co pisać na opakowaniu? Może jestem zbyt podejrzliwa? Tylko zastanawiam się  jak zrobić coś kremowego, puszystego gęstego bez zagęstnika skoro w innych produktach użyto skrobi, pektyny czy metylocelulozy. Może inna technologia? – takie moje dywagacje.

Oto śmietany:

 • Piątnica – śmietana 36%: skrobia modyfikowana kukurydziana, substancja zagęszczająca – pektyna.
 • Zott natur – śmietana ekstra kremowa 18%: śmietanka, żywe kultury bakterii mlekowych.
 • Kremowa do zup i sosów. Ukwaszona emulsja tłuszczowe 18%. Value Tesco: (to chyba nie jest śmietana, ale leżało tam gdzie śmietany) –  maślanka 77% z mleka, tłuszcz palmowy 18%, odtłuszczone mleko w proszku, śmietanka z mleka 1%, skrobia modyfikowana, emulgator (mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych), stabilizator (pektyny), barwnik (karoteny).
 • Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.
 • Danone – kremowy mix do zup i sosów 18% – maślanka 77%, tłuszcze roślinne 18%, mleko w proszku, śmietanka, emulgator mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, skrobia modyfikowana, substancja zagęszczająca: pektyna amidowa, żelatyna, barwnik beta karoten, żywe kultury bakterii.
 • Krasnystaw – śmietana homogenizowana 18%. Zawiera aktywną mikroflorę. Na tym koniec informacji producenta.
 • Śmietana głubczycka 12% – śmietana homogenizowana, pasteryzowana. Na tym koniec informacji producenta.
 • Prudnik – śmietanka kremowa natura 30% – pasteryzowana w wysokiej temperaturze. Na tym koniec informacji producenta.
 • Rama – miks mleczny z olejami roślinnymi – woda, mleko odtłuszczone 20%, oleje roślinne (rzepakowy i palmowy) 15%, maślanka w proszku 3%, skrobia modyfikowana, emulgator E435, stabilizatory (metyloceluloza, guma ksantanowa), barwnik (karoteny). opis składników poniżej
 • Zott natur – śmietanka 30%: śmietanka, stabilizator: karagen.
 • FigAND śmietana 12% – homogenizowana i pasteryzowana: śmietanka z mleka, kultury fermentacji mlekowej.
 • Mlekovita śmietana 12% – termizowana: śmietana, skrobia modyfikowana, stabilizator (pektyny).
śmietana 99996
 śmietana 99991 śmietana 99992śmietana 9999
 śmietana 9995  śmietana 9998
 śmietana 9991  
 śmietana 999  
 śmietana 995  śmietana 996
 śmietana 994  
 śmietana 98  śmietana 99
 śmietana 93  śmietana 94śmietana 96
 śmietana 91  śmietana 9śmietana 92
 śmietana 5  śmietana 6
 śmietana 4  śmietana 1

Emulgator E435

Monostearynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 60). Jakże dwa odrębne zdania/poglądy co do szkodliwości bądź nieszkodliwości E435. Szkodliwy – rakotwórczy, kontra – „prozdrowotny” pomocny w trawieniu (źródło e-food i niam.pl)

e435 1
źródło: http://www.niam.pl/pl/produkty/3438-e435_monostearynian_polioksyetylenosorbitolu_polisorbat_60

Karagen

Nie taki całkiem niewinny… źródło: e-food.
karagen

EKO – dygresja:

(moja prywatnie ulubiona śmietana)

Nie podjęłam tutaj tematu produktów BIO, ECO, choć to świetny pomysł i świetny temat. Kiedy jeszcze jadałam nabiał, moimi ulubionymi produktami, które łatwo nabyć była marka Klimeko. Nie wiem jakie Wy macie opinie na temat tych produktów i jakie są Wasze ulubione „zdrowe” śmietany – chętnie wymienię się doświadczeniami z korzyścią dla innych osób czytających blog. Piszcie proszę w komentarzach – Wasze ulubione, ale jednocześnie „czyste” śmietany.

Wpis ze strony Klimeko brzmi jak bajka, dla mnie takie powinny być wszystkie produkty. „W całej produkcji wyrobów Klimeko nie stosuje się żadnych tzw. dodatków do żywności „poprawiających” w sztuczny sposób smak, zapach, kolor, konsystencję, trwałość czy wydajność produktów. Nie dodaje się: konserwantów, stabilizatorów, skrobii, aromatów, barwników, witamin, żelatyny, mączek chleba świętojańskiego czy mleka w proszku.”

I jeszcze o śmietanie: „Śmietany – wytwarzane bez homogenizacji (zmiana naturalnej struktury produktu, niekorzystna dla funkcjonowania organizmu), bez dodatku zagęstników, barwników, aromatów, bez mleka w proszku. Wzbogacone w Bifidobakterie”. (źródło).

NABIAŁOWE POJĘCIA:

 • Termizacja jest łagodniejszą od pasteryzacji metodą przedłużania przydatności do spożycia. Np. mleko surowe ogrzewa się w temp. 55-65°C przez 15sek.
 • Pasteryzacja polega na ogrzewaniu do temperatury nie przekraczającej 100°C (przeważnie 65-85°C). Mamy trzy rodzaje pasteryzacji: niską lub długotrwałą: w temp. 63-65°C w czasie 20-30 minut, ƒ pasteryzację momentalną: produkt jest szybko doprowadzany do temp. 85-90°C i natychmiast schładzany, pasteryzację wysoką – ogrzewanie w temp. od 85-100°C przez co najmniej 15s do kilku, a czasem i kilkudziesięciu minut.
 • Sterylizacja – wyjaławianie z bakterii – UHT (ang. Ultra-high temperature processing): polega na błyskawicznym, 1-2-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100 °C (135-150 °C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 4-5 sekund. Ten proces niszczy częściowo składniki odżywcze i zmienia strukturę białka. Produkty UHT mają długi termin ważności i mogą stać w ciepłym gdyż są całkowicie jałowe.
 • Homogenizacja: łącznie różnych składników w jedną całość, jednolitą masę. Łączenie składników, które w normalnych warunkach by się nie połączyły, np. tłuszcz i woda, ujednolicanie wielkości kuleczek tłuszczu – zatem jest to ingerencja w strukturę produktu i poniekąd niszczenie jej. Homogenizacja daje produkty puszyste, gęste, nie rozwarstwiające się – np. nie oddzieli się śmietanka od mleka, wydłuża się ich okres przydatności do spożycia. Homogenizację wykonuje się w homogenizatorach, które działają wysokim ciśnieniem, ultradźwiękami lub przeciskają produkt przez bardzo małe szczeliny co powoduje zmniejszenie i wyrównanie wielkości kulek tłuszczowych. Jaki to ma wpływ na zdrowie? Podejrzewam, że jeszcze wszystkiego nie wiemy, ale pewne jest to że tak jak UHT zabija żywność i zmienia strukturę białek tak homogenizacja zmienia strukturę kulek tłuszczu, który staje się czymś nienaturalnym, a przez to niewłaściwie i zbyt szybko wchłanianym przez organizm człowieka. Producenci uważają to akurat za zaletę (łatwo i szybko-wchłanialny). Cząstki tłuszczu po homogenizacji stają się tak małe, że w postaci niezmienionej (niestrawionej), mogą samoistnie przenikać przez nabłonek jelitowy do krwi. To jest sytuacja nienaturalna gdyż pominięty zostaje proces trawienia, a niestrawiony tłuszcz przenika do limfy. Mamy do czynienia z sytuacją adekwatną jak w przypadku „cieknącego jelita” gdzie nie strawione do końca białka przenikają do krwi stając się przyczyną ataku naszego układu immunologicznego na samego siebie (autoagresja). 
 • Ciekawostka – homogenizacja skrobi kukurydzianej: powoduje wzrost rozpuszczalności w wodzie i zmniejszenie lepkości. Cząstki pod wpływem wysokiego ciśnienia ulegają degradacji, zmienia się skład, wielkość i struktura cząstek skrobi. Dokąd to zmierza?
 • Śmietanka a śmietana: śmietankę (jest słodka) uzyskuje się poprzez odwirowanie mleka, zaś śmietanę kwaśną poprzez ukwaszenie śmietanki żywymi kulturami bakterii. I tak powinno być i na tym proces powinien się zakończyć. Niestety w „koncernach” – w kolejnych etapach do śmietan dodaje się żelatynę, gumę guar, karagen, skrobię modyfikowaną, dodatki smakowe, barwniki. Po takich zabiegach nawet śmietana o niskiej zawartości tłuszczu staje się gęsta i kremowa.
 • Skład na opakowaniu: umieszczanie składu śmietany czy innych produktów nabiałowych na opakowaniach jest w wielu krajach dobrowolne, a w Polsce jest praktykowane tylko przez niektórych producentów. Samo rozporządzenie dotyczące znakowania środków spożywczych dopuszcza takie możliwości jeśli opakowanie jest małe (mało miejsca na treść) i jeśli w składzie znajduje się tylko produkt o tej samej nazwie. Cytuję rozporządzenie: „jeżeli do ich wytworzenia użyto tylko produktów mlecznych, niezbędnych w procesach przetwórczych enzymów lub drobnoustrojów, lub soli spożywczej niezbędnej do produkcji serów innych niż twarogowe i topione”. Zatem duża dowolność w interpretacji. Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.: „Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych obowiązkowe jest umieszczenie na etykiecie produktu informacji o gatunku rośliny, z której pochodzi skrobia, jeśli może ona zawierać gluten. Nie podanie wyraźnego odniesienia do pochodzenia tego typu składników, należałoby więc interpretować jako deklarację producenta o ich pochodzeniu z surowców nie zawierających glutenu.”  Zatem wystarczy napisać skrobia modyfikowana zamiast skrobia modyfikowana z kukurydzy.

Ten słowa szczególnie mnie urzekły Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.: „Produkty mleczne powinny być uwzględniane w codziennej urozmaiconej i zrównoważonej diecie ze względu na wartość odżywczą oraz swoje walory smakowe. Rozpoznanie tych cech i właściwości przez konsumentów jest możliwe dzięki informacjom zamieszczanym przez producentów na opakowaniach i etykietach.”

POLECAM MATERIAŁY:

 • http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2013/2013-2/InzApChem_2013_2_086-088.pdf
 • http://journal.pan.olsztyn.pl/fd.php?f=125
 • http://www.insidefood.eu/INSIDEFOOD_WEB/UK/WORD/proceedings/103P.pdf
 • http://www.tetrapak.com/pl/przetwarzanie/produkty/mleko/homogenizacja
 • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/189/3/homogenizatory-w-mleczarstwie/
 • http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-07-137-966 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych.
 • http://www.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleko-z-koncernow-mleczarskich
 • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/050/znakowanie-produktow-mlecznych-jako-zrodlo-informacji-o-ich-skladzie-i-wartosci-odzywczej/

Uwaga – ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

 

 

AutorIwona Wierzbicka

Poszłam dzisiaj (21-10-2014) na tzw. zwiady do Tesco by przyjrzeć się śmietanom. Kiedyś (kiedy jeszcze spożywałam nabiał, teraz robię to rzadko) szukałam śmietany do jagód z cukrem i jakież rozczarowanie, nie mogłam znaleźć żadnej bez dodatków. Jak już była bez dodatków (podobno) to nie miała nic na etykiecie poza wartościami odżywczymi. Zatem pewności co do składu nie było. Dzisiaj miło się zaskoczyłam, gdyż wybór był spory i były śmietany bez dodatków. Oczywiście pokazuję tu typowe śmietany marketowe, nie skupiam się na tych eko dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Zdjęcia poniżej to asortyment Tesco w Opolu (w dn. 21-10-2014).

Co mi się osobiście w praktyce produkcji śmietan nie podoba to dodatek skrobi modyfikowanej z kukurydzy, którą używa się również do produkcji syropu fruktozowo – glukozowego. Kukurydza to chyba po soi jedno z bardziej zmodyfikowanych zbóż. Swojego czasu po internecie krążył film ze zmutowanymi myszkami. Znalazłam również materiały o mutacjach genetycznych GMO, które uodporniają kukurydzę na Roundup, przez co można spryskać całe pole – zginie wszystko oprócz kukurydzy. Ale, że Roundup jest herbicydem systemicznym, to już w tej kukurydzy w jakimś stopniu pozostaje.

Cyt z wikipedii: „Nasiona zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup noszą oznaczenie Roundup Ready. W USA 80% powierzchni upraw kukurydzy zajmuje kukurydza Roundup Ready. Tę cechę posiada w USA 93% nasion soi.” (źródło cytatu).

Pektyna jako zagęstnik, to nie jest coś co należy piętnować, gdyż jej pochodzenie jest naturalne (występuje w owocach), aczkolwiek kiedyś nie było potrzeby zagęszczania śmietany – sama się robiła gęsta po jakimś czasie. Pamiętam to odstawianie butelki na jakiś czas do stężenia. Pamiętacie te butelki stawiane pod drzwiami w blokach? Kolor kapsla oznaczał zawartość tłuszczu. Później trzeba było poczekać nim zgęstnieje, bo taka płynna źle się komponowała z truskawkami i cukrem.

Dziwne MIXY. Nie rozumiem sensu produktów typu: miks mleczny, ukwaszona emulsja tłuszczowa, kremowy mix. Do czego to zostało wymyślone i w jakim celu? Chcesz olej roślinny – polej oliwą, chcesz coś białego – śmietaną lub jogurtem, albo wymieszaj oliwę i jogurt. Takie mixy to mixy chemii, wody, mleka w proszku lub maślanki oraz tłuszczów roślinnych, np. palmowego. Czy potrzebujemy do szczęścia takich tworów? To mi przypomina zupki w proszku, które nie powinny się nazywać „zupą”, to słowo jak dla mnie oznacza coś więcej niż proszek chemii do zalania wodą.

Bez składu. Niektórzy producenci są dość oszczędni w słowach co do składu produktu, a może po prostu tam jest tylko śmietana i nic więcej, zatem nie ma co pisać na opakowaniu? Może jestem zbyt podejrzliwa? Tylko zastanawiam się  jak zrobić coś kremowego, puszystego gęstego bez zagęstnika skoro w innych produktach użyto skrobi, pektyny czy metylocelulozy. Może inna technologia? – takie moje dywagacje.

Oto śmietany:

 • Piątnica – śmietana 36%: skrobia modyfikowana kukurydziana, substancja zagęszczająca – pektyna.
 • Zott natur – śmietana ekstra kremowa 18%: śmietanka, żywe kultury bakterii mlekowych.
 • Kremowa do zup i sosów. Ukwaszona emulsja tłuszczowe 18%. Value Tesco: (to chyba nie jest śmietana, ale leżało tam gdzie śmietany) –  maślanka 77% z mleka, tłuszcz palmowy 18%, odtłuszczone mleko w proszku, śmietanka z mleka 1%, skrobia modyfikowana, emulgator (mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych), stabilizator (pektyny), barwnik (karoteny).
 • Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.
 • Danone – kremowy mix do zup i sosów 18% – maślanka 77%, tłuszcze roślinne 18%, mleko w proszku, śmietanka, emulgator mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, skrobia modyfikowana, substancja zagęszczająca: pektyna amidowa, żelatyna, barwnik beta karoten, żywe kultury bakterii.
 • Krasnystaw – śmietana homogenizowana 18%. Zawiera aktywną mikroflorę. Na tym koniec informacji producenta.
 • Śmietana głubczycka 12% – śmietana homogenizowana, pasteryzowana. Na tym koniec informacji producenta.
 • Prudnik – śmietanka kremowa natura 30% – pasteryzowana w wysokiej temperaturze. Na tym koniec informacji producenta.
 • Rama – miks mleczny z olejami roślinnymi – woda, mleko odtłuszczone 20%, oleje roślinne (rzepakowy i palmowy) 15%, maślanka w proszku 3%, skrobia modyfikowana, emulgator E435, stabilizatory (metyloceluloza, guma ksantanowa), barwnik (karoteny). opis składników poniżej
 • Zott natur – śmietanka 30%: śmietanka, stabilizator: karagen.
 • FigAND śmietana 12% – homogenizowana i pasteryzowana: śmietanka z mleka, kultury fermentacji mlekowej.
 • Mlekovita śmietana 12% – termizowana: śmietana, skrobia modyfikowana, stabilizator (pektyny).
śmietana 99996
 śmietana 99991 śmietana 99992śmietana 9999
 śmietana 9995  śmietana 9998
 śmietana 9991  
 śmietana 999  
 śmietana 995  śmietana 996
 śmietana 994  
 śmietana 98  śmietana 99
 śmietana 93  śmietana 94śmietana 96
 śmietana 91  śmietana 9śmietana 92
 śmietana 5  śmietana 6
 śmietana 4  śmietana 1

Emulgator E435

Monostearynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 60). Jakże dwa odrębne zdania/poglądy co do szkodliwości bądź nieszkodliwości E435. Szkodliwy – rakotwórczy, kontra – „prozdrowotny” pomocny w trawieniu (źródło e-food i niam.pl)

e435 1
źródło: http://www.niam.pl/pl/produkty/3438-e435_monostearynian_polioksyetylenosorbitolu_polisorbat_60

Karagen

Nie taki całkiem niewinny… źródło: e-food.
karagen

EKO – dygresja:

(moja prywatnie ulubiona śmietana)

Nie podjęłam tutaj tematu produktów BIO, ECO, choć to świetny pomysł i świetny temat. Kiedy jeszcze jadałam nabiał, moimi ulubionymi produktami, które łatwo nabyć była marka Klimeko. Nie wiem jakie Wy macie opinie na temat tych produktów i jakie są Wasze ulubione „zdrowe” śmietany – chętnie wymienię się doświadczeniami z korzyścią dla innych osób czytających blog. Piszcie proszę w komentarzach – Wasze ulubione, ale jednocześnie „czyste” śmietany.

Wpis ze strony Klimeko brzmi jak bajka, dla mnie takie powinny być wszystkie produkty. „W całej produkcji wyrobów Klimeko nie stosuje się żadnych tzw. dodatków do żywności „poprawiających” w sztuczny sposób smak, zapach, kolor, konsystencję, trwałość czy wydajność produktów. Nie dodaje się: konserwantów, stabilizatorów, skrobii, aromatów, barwników, witamin, żelatyny, mączek chleba świętojańskiego czy mleka w proszku.”

I jeszcze o śmietanie: „Śmietany – wytwarzane bez homogenizacji (zmiana naturalnej struktury produktu, niekorzystna dla funkcjonowania organizmu), bez dodatku zagęstników, barwników, aromatów, bez mleka w proszku. Wzbogacone w Bifidobakterie”. (źródło).

NABIAŁOWE POJĘCIA:

 • Termizacja jest łagodniejszą od pasteryzacji metodą przedłużania przydatności do spożycia. Np. mleko surowe ogrzewa się w temp. 55-65°C przez 15sek.
 • Pasteryzacja polega na ogrzewaniu do temperatury nie przekraczającej 100°C (przeważnie 65-85°C). Mamy trzy rodzaje pasteryzacji: niską lub długotrwałą: w temp. 63-65°C w czasie 20-30 minut, ƒ pasteryzację momentalną: produkt jest szybko doprowadzany do temp. 85-90°C i natychmiast schładzany, pasteryzację wysoką – ogrzewanie w temp. od 85-100°C przez co najmniej 15s do kilku, a czasem i kilkudziesięciu minut.
 • Sterylizacja – wyjaławianie z bakterii – UHT (ang. Ultra-high temperature processing): polega na błyskawicznym, 1-2-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100 °C (135-150 °C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 4-5 sekund. Ten proces niszczy częściowo składniki odżywcze i zmienia strukturę białka. Produkty UHT mają długi termin ważności i mogą stać w ciepłym gdyż są całkowicie jałowe.
 • Homogenizacja: łącznie różnych składników w jedną całość, jednolitą masę. Łączenie składników, które w normalnych warunkach by się nie połączyły, np. tłuszcz i woda, ujednolicanie wielkości kuleczek tłuszczu – zatem jest to ingerencja w strukturę produktu i poniekąd niszczenie jej. Homogenizacja daje produkty puszyste, gęste, nie rozwarstwiające się – np. nie oddzieli się śmietanka od mleka, wydłuża się ich okres przydatności do spożycia. Homogenizację wykonuje się w homogenizatorach, które działają wysokim ciśnieniem, ultradźwiękami lub przeciskają produkt przez bardzo małe szczeliny co powoduje zmniejszenie i wyrównanie wielkości kulek tłuszczowych. Jaki to ma wpływ na zdrowie? Podejrzewam, że jeszcze wszystkiego nie wiemy, ale pewne jest to że tak jak UHT zabija żywność i zmienia strukturę białek tak homogenizacja zmienia strukturę kulek tłuszczu, który staje się czymś nienaturalnym, a przez to niewłaściwie i zbyt szybko wchłanianym przez organizm człowieka. Producenci uważają to akurat za zaletę (łatwo i szybko-wchłanialny). Cząstki tłuszczu po homogenizacji stają się tak małe, że w postaci niezmienionej (niestrawionej), mogą samoistnie przenikać przez nabłonek jelitowy do krwi. To jest sytuacja nienaturalna gdyż pominięty zostaje proces trawienia, a niestrawiony tłuszcz przenika do limfy. Mamy do czynienia z sytuacją adekwatną jak w przypadku „cieknącego jelita” gdzie nie strawione do końca białka przenikają do krwi stając się przyczyną ataku naszego układu immunologicznego na samego siebie (autoagresja). 
 • Ciekawostka – homogenizacja skrobi kukurydzianej: powoduje wzrost rozpuszczalności w wodzie i zmniejszenie lepkości. Cząstki pod wpływem wysokiego ciśnienia ulegają degradacji, zmienia się skład, wielkość i struktura cząstek skrobi. Dokąd to zmierza?
 • Śmietanka a śmietana: śmietankę (jest słodka) uzyskuje się poprzez odwirowanie mleka, zaś śmietanę kwaśną poprzez ukwaszenie śmietanki żywymi kulturami bakterii. I tak powinno być i na tym proces powinien się zakończyć. Niestety w „koncernach” – w kolejnych etapach do śmietan dodaje się żelatynę, gumę guar, karagen, skrobię modyfikowaną, dodatki smakowe, barwniki. Po takich zabiegach nawet śmietana o niskiej zawartości tłuszczu staje się gęsta i kremowa.
 • Skład na opakowaniu: umieszczanie składu śmietany czy innych produktów nabiałowych na opakowaniach jest w wielu krajach dobrowolne, a w Polsce jest praktykowane tylko przez niektórych producentów. Samo rozporządzenie dotyczące znakowania środków spożywczych dopuszcza takie możliwości jeśli opakowanie jest małe (mało miejsca na treść) i jeśli w składzie znajduje się tylko produkt o tej samej nazwie. Cytuję rozporządzenie: „jeżeli do ich wytworzenia użyto tylko produktów mlecznych, niezbędnych w procesach przetwórczych enzymów lub drobnoustrojów, lub soli spożywczej niezbędnej do produkcji serów innych niż twarogowe i topione”. Zatem duża dowolność w interpretacji. Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.: „Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych obowiązkowe jest umieszczenie na etykiecie produktu informacji o gatunku rośliny, z której pochodzi skrobia, jeśli może ona zawierać gluten. Nie podanie wyraźnego odniesienia do pochodzenia tego typu składników, należałoby więc interpretować jako deklarację producenta o ich pochodzeniu z surowców nie zawierających glutenu.”  Zatem wystarczy napisać skrobia modyfikowana zamiast skrobia modyfikowana z kukurydzy.

Ten słowa szczególnie mnie urzekły Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.: „Produkty mleczne powinny być uwzględniane w codziennej urozmaiconej i zrównoważonej diecie ze względu na wartość odżywczą oraz swoje walory smakowe. Rozpoznanie tych cech i właściwości przez konsumentów jest możliwe dzięki informacjom zamieszczanym przez producentów na opakowaniach i etykietach.”

POLECAM MATERIAŁY:

 • http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2013/2013-2/InzApChem_2013_2_086-088.pdf
 • http://journal.pan.olsztyn.pl/fd.php?f=125
 • http://www.insidefood.eu/INSIDEFOOD_WEB/UK/WORD/proceedings/103P.pdf
 • http://www.tetrapak.com/pl/przetwarzanie/produkty/mleko/homogenizacja
 • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/189/3/homogenizatory-w-mleczarstwie/
 • http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-07-137-966 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych.
 • http://www.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleko-z-koncernow-mleczarskich
 • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/050/znakowanie-produktow-mlecznych-jako-zrodlo-informacji-o-ich-skladzie-i-wartosci-odzywczej/

Uwaga – ważne informacje, przeczytaj zanim zastosujesz lub skopiujesz.

 

 

Autor

Iwona Wierzbicka
23 października 2014

Tagi

Komentarzy: 6

 1. Krzysztof Dydo 23 października 2014 o 10:24

  Z mojego doświadczenia polecam do jedzenia Zotta smakuje jak jogurt naturalny. Jest dobry na mieszankę z jagodami lub z malinami.

 2. Karola 25 października 2014 o 15:36

  Polecam śmietanę 30% tłuszczu firmy President.
  Skład: śmietanka pasteryzowana, żywe kultury bakterii

 3. Katarzyna A. 7 listopada 2014 o 10:08

  Kilka dni temu też robiłam przegląd śmietan w Tesco 🙂
  Wybrałam tę:
  „Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.”
  … w nadziei, że producent nic nie pominął 😛

  Wrażenia: zupełnie inna konsystencja niż śmietana Piątnicy 18% z zagęstnikiem i skrobią kukurydzianą. Smak o niebo lepszy! Skojarzył mi się z dzieciństwem (nie wiedzieć czemu? ;))
  Szkoda że tylko w Tesco dostępna. Ale i w Lidlu mają sensowną śmietanę bez dodatków (nie pamiętam marki – jakaś Lidlowa), choć ta z Tesco jest znacznie smaczniejsza.

  • Wero 9 grudnia 2016 o 14:32

   2-5 litrów rocznie??? Gdyby krowa tyle produkowala to nie bylaby w stanie wykarmić nawet cielaka.
   Przeciętnie zwykła krowa w gospodarstwie wiejskim daje kilkanaście litrów mleka DZIENNIE

 4. Aga Fit 17 grudnia 2014 o 20:28

  ja dziś kupiłam taką: http://shop.delhaize.be/nl-be/Zuivel/Culinaire-room-en-alternatieven/Op-te-kloppen/Room-7C-Vol-Romig-7C-Opklopbaar-7C-40-V-G-/p/F1997090400126700000 ta 40% śmietana jest stabilizowana karagenem, który pochodzi z alg i działa żelujaco. smietana jest gęsta ale mozna ją nalac do syfonu a np ta z Piątnicy 36% jest tak gesta, ze łyzką trzeba wybierać i nie nadaje się do syfonu, porażka …. teraz z rozrzewnieniem wspominam śmietnę, którą robiła moja babcia ze świeżego mleka od krów, które beztrosko hasały po trawie … szkoda, że te czasy minęły bezpowrotnie … a propos homogenizacji to ponoc produkty te niszczą również wyściółkę naczyń krwionosnych …

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Podobne tematy

Wieprzowina w diecie osób aktywnych fizycznie

Wieprzowina nie jest najtłustszym mięsem. Łosoś ma więcej tłuszczów nasyconych niż kotlet schabowy. 50% tłuszczów w schabowszczaku jest takich samych jak w oliwie z oliwek?

WIĘCEJ >

Tłuszcze – czy na pewno wszystkie są zdrowe?

Co to tłuszcz? Tłuszcze to, obok białka i węglowodanów, główne makroskładniki obecne w żywności. Od kilkudziesięciu lat napiętnowane przez środowisko dietetyczne jako te, które przyczyniają się do miażdżycy, chorób serca, podnoszą cholesterol i powodują tycie….

WIĘCEJ >

5 powodów dla których gotowanie Paleo jest tanie

Dobrze wiesz ile kosztują drożdżówki, pączki, batoniki, czekolady, wafelki, ciasteczka, babeczki, czekoladki prawda? Z jaką łatwością wydajesz pieniążki na kawałek ciastka w kawiarni i ile tych pysznych kawałków już zjadłeś?

WIĘCEJ >

Grunt to organizacja!

Grunt to organizacja! Zobacz jak robimy to w Ajwen! Poczytaj jakie są wymówki w diecie! Zobacz jak ważne jest wsparcie innych osób!

WIĘCEJ >